Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Trudne warunki na drogach

 

05.01.2017

Trudne warunki na drogach panują w całym kraju jak i na terenie sztumskiego powiatu. Sytuacja wczoraj była bardzo trudna dziś jest niewiele lepsza.
Wystarczyło zjechać z drogi krajowej, aby przekonać się jak bardzo zima potrafi zaskoczyć nawet w styczniu.
Ciężko było znaleźć na drogach pług czy piaskarkę. Większość dróg jest oblodzona stwarzając ogromne zagrożenie dla kierujących pojazdami jak i pieszych.
Problem ten spotyka kierowców każdego roku cytując pewne guru „mamy taki klimat”. Są odcinki dróg, które w ogóle nie były posypane, co dziwne dotyczy to także zakrętów.
Jeżeli były już posypane to można zauważyć, że tylko jeden pas a to wskazuje, że piaskarka przejechała tylko raz.
Często w takich warunkach a szczególnie na zakrętach dochodzi do największej ilości zdarzeń drogowych określanych przez policję, jako nie dostosowanie prędkość do warunków panujących na drodze tylko czy na pewno?

Pierwszy śnieg w tym roku a drugi tej zimy stworzył problem, co będzie dalej? Dotychczasowa aura była sprzyjająca, jesienna a zarządcy dróg zaoszczędzili pieniądze w ubiegłym roku na zimowym utrzymaniu dróg jak i w poprzednich latach. Dlatego może dziwić brak wzmożonej reakcji w trakcie załamania pogody jak i następnego dnia? Czyżby znowu liczenie, że natura sama ogarnie sytuację a zaoszczędzone środki przeznaczone zostaną na inne cele w tym premie?

Przykładem dobrego gospodarza może być postawa Burmistrza Pelplina Patryka Demskiego, który osobiście sprawdził warunki jakie panują na drogach gminy, którą kieruje. Tylko pozazdrościć takiego włodarza.

Jaszcze raz apelujemy zarządców dróg, aby podjęli działania na wszystkich drogach krajowych, a szczególnie powiatowych i gminnych a także osiedlowych w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.