Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Bądź widoczny na drodze to znaczy – BEZPIECZNY
Odblaski ratują życie — Wielu tragediom można zapobiec, reagując odpowiednio wcześnie!
18.10.2017

bezpieczny 3
Jesień to jedna z najtrudniejszych pór roku dla wszystkich użytkowników dróg. Wcześniej zapadający zmierzch, częstsze deszcze, mgły sprzyjają szybszemu zmęczeniu, spowolnieniu reakcji oraz znaczącemu ograniczeniu widoczności.
Tak znacząca zmiana warunków pogodowych typowa dla obecnej pory roku powoduje, że użytkownicy dróg, głównie mniej widoczni piesi i rowerzyści, bardziej są narażeni niż o innych porach roku.

Problem w dużej mierze dotyczy pieszych, jak również rowerzystów poruszających się poza obszarem zabudowanym oraz na terenach wiejskich, którzy często poruszają się po nieoświetlonych drogach, bez chodników i utwardzonych poboczy.
Poruszanie się po zmroku poza terenem zabudowanym bez elementów odblaskowych jest igraniem ze śmiercią.
bezpieczny 1
Pieszy widzi pojazd z odległości 1000 metrów i zakłada, że jest również widziany przez kierowcę nadjeżdżającego pojazdu. Niestety tak nie jest. Osoba ubrana na ciemno widoczna jest nocą w świetle reflektorów dopiero z odległości 20-30 metrów. Droga hamowania samochodu poruszającego się z prędkością 90 km/h wynosi około 25 m.
To oznacza, że kierowca po zauważeniu pieszego na zaledwie około jednej sekundy na reakcję, niestety wiele czynników negatywnie wpływa na prędkość reakcji oraz zachowanie pojazdu co często kończy się tragicznie dla pieszego czy rowerzysty.


Kierowco Zwolnij! Jesteś Pieszym czy rowerzystą, załóż kamizelkę !!!

bezpieczny 4
Pieszy, jak i rowerzysta zaopatrzony w elementy odblaskowe są widoczni z odległości 130-150 metrów. Wniosek jest jeden, większa odległość daje kierowcy kilka dodatkowych sekund na odpowiednią reakcję umożliwiającą wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego czy rowerzystę.
Te kilka sekund często decydujących o ludzkim życiu!

Zgodnie z uchwalonymi przepisami, od 31 sierpnia 2014 roku.
Osoby znajdujące się po zmroku na drogach poza terenem zabudowanym mają obowiązek posiadania elementów odblaskowych. Bardzo ważne jest umiejscowienie tych elementów np. na wysokości klatki piersiowej na dłoniach czy wysokości kolan. Na rynku asortyment elementów odblaskowych jest bardzo szeroki od przedmiotów doczepianych do ubrań, poprzez opaski, kamizelki czy smycze.
Pieszy, który nie przestrzega tych przepisów może zostać ukarany mandatem, brakiem wypłaty odszkodowania, jednak najważniejszą powinna być troska o własne bezpieczeństwo.
Życzymy wszystkim bezpiecznych powrotów do domu.

Pamiętajmy, że wielu tragediom możemy zapobiec.