Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

200 lat szkolnictwa polskiego w Waplewie Wielkim
Uroczysta konferencja ze zwycięstwem mieszkańców w tle
26.10.2017

Rocznica ufundowania i wyposażenia przed 200-laty przez Antoniego Sierakowskiego pierwszej na Pomorzu Polskiej Szkoły w Waplewie Wielkim stała się okazją do zorganizowania konferencji naukowej poświęconej "200 lat szkolnictwa polskiego w Waplewie Wielkim".
Gośćmi honorowymi konferencji były Panie Izabela Sierakowska-Tomaszewska wnuczka fundatora, która nieustannie interesuje się losem szkoły i osiągnięciami jej podopiecznych, a także wspiera placówkę i zabiega o jej rozbudowę oraz Cecylia Rej — córka Jadwigi Sierakowskiej .
Wśród uczestników ważnego wydarzenia nie zabrakło młodzieży, która przyjechała z I liceum w Malborku.
Po zakończeniu konferencji i zwiedzeniu wyremontowanego pałacu rodu Sierakowskich Izabela Sierakowska-Tomaszewska wraz z Cecylią Rej uroczyście odsłoniły tablicę pamiątkową na budynku szkoły im Rodziny Sierakowskich.

Wydarzenie historyczno-oświatowe, jakie miało dziś miejsce w Waplewie Wielkim, podkreśla jak ważnym elementem życia społecznego, a zarazem czynnikiem spajającym zwłaszcza małe społeczności jest własna szkoła.

Wymowny jest też fakt, że kilka dni wcześniej dotarła decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej o uchylająca decyzję Rady Gminy w Starym Targu, a tym samym potwierdzająca prawidłowość przekształcenia w ośmioklasową Szkołę Podstawową kończąc walkę, jaka musieli stoczyć mieszkańcy małej miejscowości z podstępnym wrogiem, którym po dwustu latach już w wolnej Polsce okazała się własna lokalna władza.
Jak widać, szkoła nadal spełnia funkcję kuźni postaw patriotycznych, o jakie zabiegał fundator oraz wielu polityków walczących o wolną i suwerenną Polskę.