Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Nowa historia i plan na przyszłość
Zapewnienie finansowania i nowa szansa dla sztumskiej warowni po stworzeniu filii Muzeum Zamkowego w Malborku.
08.01.2018

Utworzenie w drugiej filii Muzeum Zamkowego w zamku w Sztumie po przejęciu przez Skarb Państwa i finansowanie na poziomie minimum 800 tys. zł rocznie pozwoli na podjęcie w pierwszej kolejności szeroko zakrojonych prac zabezpieczających i konserwatorskich połączonych z badaniami w obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Dokończone zostaną prace archeologiczne na dziedzińcu pozwalające na zlokalizowanie wszystkich reliktów pierwotnego założenia zamkowego.
Następnie zostanie wykonana niezbędna infrastruktura, która pozwoli na prowadzenie działalności muzealnej i edukacyjnej. Zostanie uruchomiona trasa turystyczna Malbork-Sztum-Kwidzyn ze wspólnym biletem i oferta programową. W pierwszym okresie funkcjonowania muzeum będą organizowane wystawy planszowe z czasem w miarę rozwoju oryginalne artefakty. W tym roku ma zostać ogłoszona także zbiórka artefaktów związanych z miastem i powiślem, które po opracowaniu staną się podstawą do stworzenia kolekcji w muzeum na zamku w Sztumie.
Pan minister Jarosław Sellin w przemówieniu, a także w udzielonych wywiadach, podkreślił rolę osób zaangażowanych w przejęcie przez Skarb Państwa sztumskiego zamku, które dotychczas były marginalizowane.
Badania archeologiczne, które obejmą nie tylko dziedziniec zamkowy, ale także otoczenie zamku, będą kosztowne i potrwają prawdopodobnie dwa sezony archeologiczne.
Dyrektor muzeum podkreślił, że wierzy w swój zespół, który jak mówi, jest przygotowany na wyzwanie, z jakim mają do czynienia na co dzień w Malborku. Mają też poczucie odpowiedzialności przed ogromnym wyzwaniem.
Muzeum Zamkowe jest też gwarantem planowrgo przeprowadzenia prac adaptacyjnych i rewitalizacyjnych, nie jak to miało miejsce dotychczas.
Rozwiane zostały także wątpliwości i obawy mieszkańców, jak zaznaczył dyrektor, że pomimo tego, iż jest, to oddział Muzeum Narodowego nie ma znaczenia i nie zamykają bram przed współpracą z licznymi stowarzyszeniami.
Dyrektor potwierdził to, o czym mówił minister Jarosław Sellin o uruchomieniu trasy turystycznej Malbork-Sztum-Kwidzyn z jednym biletem. Naszym zdaniem będzie to coś, co dotychczas w naszym regionie nie funkcjonowało, a sprawdza się w innych regionach Polski.
Wykorzystanie nowej filii muzeum z trasą turystyczną, jaka zostanie stworzona w dużej mierze, będzie zależało tylko od lokalnej społeczności – mówił dyrektor muzeum dr hab. Janusz Trupinda.