Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Debata „Masz głos masz wybór"
Spotkanie z przedstawicielami samorządu sztumskiego.
27.01.2018

Czwartkowa debata z cyklu „Masz głos masz wybór” zakładała dwie części dyskusji. W pierwszej części zaproszeni przedstawiciele samorządu gminnego mieli przedstawić charakter i zakres swojej pracy, cechy dobrego samorządowca oraz sukcesy i porażki. Wiele osób odniosło wrażenie, że pytania zostały wcześniej skonsultowane pomiędzy gospodarzem dyskusji i jego gośćmi i tym bardziej dziwi fakt tak rozmytych i mało konkretnych odpowiedzi. Jak chociażby brak najważniejszych cech, jakie powinny charakteryzować samorządowca, a mianowicie: uczciwość, pokora oraz służebności i wrażliwość. Dlaczego?

Burmistrz, odpowiadając mieszkance gminy Sztum, nie wiedząc czemu, skupili na drogach powiatowych, co z resztą nie było tematem rozmowy czy pytań, które same zaś dotyczyły istotnych i ważnych dla mieszkańców aspektów życia.

Obserwując dyskusję, można było odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z jednostronnym festiwalem sukcesu rodem z czasów PRL. Buta, arogancja i fałszywe poczucie pewności siebie towarzyszyły szczególnie Burmistrzowi przez całe spotkanie. Jedyna osoba, która przyznała, że nie wszystko udało jej się zrobić podczas tej kadencji, był Adam Kaszubski.
Będąc w swego rodzaju transie, Przewodniczący Rady Gminnej mówił o poszanowaniu wszystkich oponentów i tych, którzy mają odmienne zdanie, zapomniał jednak, jak sam na sesjach rady ucisza mieszkańców i nie dopuszcza ich do głosu. Ciekawym było także pytanie dotyczące blokowania mieszkańców na oficjalnym profilu na Fanpage'u Urzędu Miasta i Gminy Sztum.

Na prośbę mieszkańców publikujemy w całości nagraną debatę, aby sami mogli zapoznać się z jej przebiegiem pytaniami i co najważniejsze stylem odpowiedzi wieloletnich samorządowców.