Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Nie spełnił się czarny scenariusz
Reforma szkolnictwa budząca wiele obaw części Polaków i wykorzystywana przez opozycję do walki politycznej przynosi założone cele i wzrost zatrudnienia liczby nauczycieli.
23.02.2018

herb sztumu
Wprowadzona reforma systemu edukacyjnego wygaszająca gimnazja i przywracająca ośmioklasowe szkoły podstawowe wśród części społeczeństwa szczególnie wśród pedagogów budziła pewne obawy. Szybko wykorzystane przez opozycję do walki politycznej z rządem.
Jednym z powodów krytyki przedstawicieli ZNP oraz przeciwników reformy szkolnictwa miały być liczne zwolnienia nauczycieli. Według najnowszych danych Związku Nauczycielstwa Polskiego pracę miało stracić 6,5 tys. pedagogów, a ponad 18,5 tys. ma ograniczony wymiar etatu lub pracuje w kilku placówkach.
Ministerstwo Edukacji jednak przedstawia inne liczby mówiące o zatrudnieniu obecnie 694.636 nauczycieli, czyli o 10.139 więcej niż rok temu.
W województwie pomorskim liczba nauczycieli pracujących we wszystkich typach placówek oświatowych wzrosła o 2.089 osób. Jest też więcej etatów w porównaniu do roku 2016/17 o 1235 – podaje Pomorskie Kuratorium Oświaty.
Wzrost liczby nauczycieli odnotowany jest także w gminie Sztum. Liczba obecnie pracujących we wszystkich typach placówek wynosi 171 osób i jest większa o 7 osób w porównaniu do roku 2016/17. Podobnie jest z etatami nauczycielskimi, których przybyło o 5,9 w stusunku do roku poprzedniego – przekazała Katarzyna Krzyżykowska - Dyrektor Miejsko-Gminnego Zespołu Oświaty w Sztumie.