Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Obchody upamiętniające uczestników antykomunistycznego podziemia.
24.02.2018

W dniu 01 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszamy na uroczystości:
- w Sztumie o godz. 15.00 przed Głazem Pamięci gdzie zostaną złożone kwiaty ku czci bohaterów.
- oraz w Waplewie Wielkim o godz. 12.00 gdzie odbędą się uroczystości powiatowe z udzialem Kompanii Honorowej Zakładu Karnego w Sztumie, których głównym koordynatorem jest Łukasz Merchut radny gminy Stary Targ.

Program uroczystości:
16.00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem w Tulicach;
17.00 - Msza św. w Kościele p.w. M. M. Kolbe w Waplewie Wielkim;
17.45 - przemarsz pod pomnik Rodziny Sierakowskich oraz złożenie kwiatów;
18.10 - otwarcie wystawy IPN „Czas Niezłomnych” w Świetlicy w Waplewie Wielkim.

Ponadto w niedzielę 04 marca odbędzie się bieg „Wilczym Tropem” spotkanie przed Głazem Pamięci o godz. 16.00
Serdecznie zapraszamy mieszkańców do oddania czci bohaterom.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
; Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną i włączenie połowy jej terytorium do ZSRR sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.
Powojenna konspiracja niepodległościowa – aż do powstania Solidarności – była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.