Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Czy w powiecie będzie bezpieczniej?
Wniosek OSP Postolin do samorządu powiatowego na zakup sprzęty ratującego życie.
28.02.2018

Podczas XXXVIII sesji Rady Powiatu Radny Adam Krupa w swej interpelacji nawiązał do wniosku Ochotniczej Straży Pożarnej z Postolina podpisanego przez Zarząd OSP dotyczącego zakupu przez samorząd powiatowy automatycznych defibrylatorów AED dla jednostek osp należących do krajowego Systemu -Ggaśniczego, mających poprawić skuteczność niesionej pomocy i zwiększenie szans na przeżycie osób poszkodowanych, zanim dotrze na miejsce grupa ratowników medycznych.
Starosta Wojciech Cymerys zapowiedział przeanalizowanie wniosku złożonego przez strażaków ochotników.
Jest to pierwsza inicjatywa tego typu w naszym powiecie, ale nie pierwsza w Polsce. Przykładem może być, chociażby powiat bartoszycki, gdzie samorząd powiatowy zakupił osiem defibrylatorów dla jednostek OSP.
Odpowiedź starosty o wspieraniu Państwowej Straży nie do końca satysfakcjonuje wnioskodawcy Marcina Steiniger - Naczelnika OSP Postolin, który podkreśla, że w sytuacji nagłego zatrzymania akcji serca liczy się każda minuta, a jednostki KSRG ulokowane w odległych częściach powiatu np.: Dzierzgoń, Stary Dzierzgoń, Myślice pozwoli na zapewnienie szybszej pomocy. Gdyż przyjazd jednostek PSP Cze zespołu ratowniczego to czas od 20 do 40 minut.

Dlatego tak ważne jest, aby jednostki OSP były także wyposażone w nowoczesny sprzęt ratujący życie. Począwszy od jednostek będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym w następnej kolejności pozostałe jednostki OSP na terenie powiatu.
Inicjatywa druhów z OSP Postolin pozwoli na stworzenie sieci jednostek OSP wyposażonych w niezbędny sprzęt pozwalający udzielić na czas niezbędnej pomocy w każdym zakątku powiatu.