Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
W Sztumie podobnie jak w całym kraju uczczono Żołnierzy Niezłomnych, uczestników II Konspiracji bezlitośnie prześladowanych i mordowanych przez reżim komunistyczny.
02.03.2018

Główne uroczystość obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych na ziemi sztumskiej z udziałem pocztów sztandarowych Zakładu Karnego, OSP Waplewo Wielkie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Waplewie Wielkim oraz Kompanii Honorowej Zakładu Karnego w Sztumie pod dowództwem mjr Bartosza Podolskiego, odbyły się w Tulicach, przy tablicy upamiętniającej potyczkę oddziału dowodzonego przez ppor. Żelaznego – Zdzisława Badochę z grupą operacyjną UB, MO i ORMO.
Radny gminy Stary Targ Łukasz Merchut odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów.
Drugą część obchodów rozpoczęła Msza św. w Kościele p.w. św. M.M. Kolbe w Waplewie Wielkim prowadzona w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Niezłomnych, celebrowana przez proboszcza ks. Arkadiusza Borzyszkowskiego. W kazaniu ks. Proboszcz przypomniał walkę Brygad Wileńskich AK oraz ideały i wartości, jakimi kierowali się Niezłomni w walce o niepodległą i suwerenną Polskę.

Po Mszy św. uczestnicy przeszli pod tablicę upamiętniającą Rodzinę Sierakowskich, gdzie zmorzono kwiaty. Obchody zakończyło spotkanie na Świetlicy Wiejskiej, gdzie można było obejrzeć wystawę zorganizowaną dzięki uprzejmości IPN, na której można było zapoznać się działalnością oraz życiorysami powracających bohaterów antykomunistycznego podziemia.

Organizatorzy za naszym pośrednictwem składają podziękowania pocztom sztandarowym, z-cy Dyrektora Zakładu Karnego w Sztumie ppłk Kazimierzowi Rymer oraz wszystkim osobom, które przyczynili się do godnego upamiętnienia Żołnierzy Niezłomnych na terenie powiatu sztumskiego.