Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Obchody 730-lecia Dzierzgonia

Wielu zacnych gości na pięknym jubileuszu miasta Dzierzgonia.
08.04.2018

W sobotę odbyła się inauguracja obchodów 730-lecia nadania praw miejskich miastu Dzierzgoń. W uroczystości udział wzięli Biskup Elbląski Ks. Jacek Jezierski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz wielu innych zaproszonych gości.
Inauguracyjną Mszę św. w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej z udziałem Kompanii Honorowej Zakładu Karnego w Sztumie oraz pocztów sztandarowych koncelebrował Biskup Elbląski Ks. Jacek Jezierski.
Po Mszy św. przed Urzędem Miasta Kompania Honorowa oddała salwę honorową, następnie uczestnicy przesz ulicami miasta do Zespołu Szkół im Cypriana Kamila Norwida.
W szkolnej auli w pierwszej części odbyło się historyczne przedstawienie przygotowane przez szkolną młodzież, drugiej zaś odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której nadano tytuły Honorowego Obywatela Miasta Dzierzgoń dla pana Hansa Joachima Roesch i dr Christiana Meyl oraz Zasłużonego dla Miasta Dzierzgonia panu Januszowi Namenanikowi.
Wykład „Od Traktatu Dzierzgońskiego do Aktu Lokacyjnego dla Christburga” dotyczący najstarszego fragmentu historii Dzierzgonia i jego mieszkańców wygłosił dr hab. Janusz Hochleitner.
Na zakończenie oficjalnej części przemówienia wygłosili zaproszeni goście, między innymi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, który jak sam przyznał, będąc fascynatem lokalnych historii, podkreślił rozwijający się w Polsce fenomen historii małych miast. Wskazał na aktywność i skuteczność samorządu w pozyskiwaniu środków finansowych na dziedzictwo, gdyż tylko w dwóch ostatnich latach Miasto i Gmina Dzierzgoń otrzymały pięć pozytywnych rekomendacji na składane do ministerstwa wnioski.
Głos zabrał także Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, który z okazji jubileuszu na ręce Burmistrz Elżbiety Domańskiej przekazał symboliczną pamiątkę. Marszałek odniósł się także do uwag o kiepskich drogach obiecując pieniądze na dokończenie remontu drogi 515.