Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Echa wizyty
Pozytywny wydźwięk wizyty Prezydenta RP po ostatnich wpadkach włodarza miasta.
09.05.2018

Opadły emocje związane z poniedziałkową wizytą Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Sztumie, dlatego też nadszedł czas na podsumowanie. Wizyta odbyła się co należy zaznaczyć na zaproszenie mieszkańców Sztumu, przekazanego przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości podczas pobytu w Kancelarii Prezydenta w Warszawie.
W trakcie przygotowań wizyty głowy państwa ustalono, iż gospodarzem wyjątkowego wydarzenia będzie starosta Wojciech Cymerys, a spotkanie z mieszkańcami odbędzie się na neutralnym gruncie, czyli na dziedzińcu sztumskiego zamku należącego obecnie do Skarbu Państwa. Można tylko domyślać się powodów takiej, a nie innej decyzji podjętej przez organizatorów.
Niewątpliwie ogromnym atutem były wszystkie elementy związane z organizacją wizyty. Owocna i ponad podziałami współpraca organizatorów: Starostwa Powiatowego w Sztumie na czele ze starostą Wojciechem Cymerysem i Przewodniczącej Sylwii Celmer z Kancelarią Prezydenta oraz Wojewody Pomorskiego, a także zaangażowanie Muzeum Zamkowego w Malborku .
Pozytywną stroną samej już wizyty była piękna i ciepła atmosfera podczas całego pobytu Głowy Państwa. Poprawiająca nadwątlony przez samego burmistrza wizerunek miasta. Tłumy mieszkańców delegacje z innych gmin w tym z Dzierzgonia, drugiego miasta pod względem wielkości w powiecie sztumskim, pokazały otwartość i gościnność mieszkańców Sztumu.

„Plusem dodatnim” było zaproszenie Prezydenta RP przez starostę do spędzenia urlopu na terenie powiatu sztumskiego co nie często się zdarza uczynić gospodarzom. Dlatego staroście za odwagę należą się gratulacje, z tego może być tylko wyjątkowa reklama dla całego regionu.
Znamienne i ważne były niewątpliwie słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy „Tu jest ta tradycja, że trzeba od samego początku do końca, nawet mimo przeszkód, mimo przeszkód losu, mimo tych przeszkód, które nam inni czynią, prowadzić sprawy od początku do końca nie poddając się” pozytywnie podkreślające charakter mieszkańców Dolnego Powiśla będące ogromnym wyróżnieniem za nieugiętą postawę wobec przeciwności losu i dążeń do wolności.

Drugą stroną niestety tą ciemną jest obecnie realizowany przez lokalną władzę pijar mający przedstawić społeczeństwu odmienny obraz od rzeczywistości w kontekście ważnego elementu, jakim niewątpliwie jest sprawa samego zaproszenia urzędującego Prezydenta RP do odwiedzenia ziemi sztumskiej oraz tytułu gospodarza wizyty.
Część uzna, że to nie istotne dla całej sprawy i tego, co się działo. Należy jednak zauważyć, iż w roku wyborczym i nieubłaganie zbliżającej się kampanii samorządowej każdy szczegół jest bardzo istotny dla utrzymania pozytywnego wizerunku, a już na pewno dla poprawy nadszarpniętego ostatnimi wydarzeniami.
Kolejnym niepotrzebnym krokiem wykonanym ze strony włodarza była informacja o spotkaniu Prezydenta RP z mieszkańcami na Placu Wolności. Zamieszczenie takiej informacji mogło wskazywać na złą wolę autora, niedoinformowanie lub podjęcie ryzyka i liczenie na łut szczęścia, iż organizatorzy w ostatniej chwili przeniosą uroczystość z zamku na rynek, co wskazywałoby na ogromny wpływ burmistrza na wydarzenia.
Dlatego też jest tendencja do wykreowania obecnego burmistrza jako pierwszoplanowego gospodarza wydarzeń po przez zatarcie nieznaczącej roli włodarza Leszka Tabora tylko jako widza, w dodatku cofniętego przez ochronę z powrotem za taśmę, kiedy próbował ją przekroczyć, co nie buduje pozytywnego obrazu silnego gospodarza i człowieka mającego wpływ na wydarzenia polityczne, a wręcz przeciwnie słabego i bezradnego.
Problem w tym, że znowu dla poprawy wizerunku osobistego nadszarpniętego własnymi nieodpowiedzialnymi działaniami w dalszym ciągu wykorzystuje się publiczne pieniądze i pracowników urzędu.