Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Kwiaty, zaniedbania i smród
Czy kwiaty zneutralizują zbierający na wymioty fetor?
10.07.2018  
   Kwiaty z pewnością są synonimem piękna, cudowny wytwór natury dla jednych dla innych artystyczny kunszt stwórcy. Idea ukwiecenia miasta jak najbardziej jest słuszna i godna pochwały, gdyż nigdy nie jest za wiele rozmaitych dodatków upiększających miasto. Należy przyznać, iż pomysł ustawienia wzorem innych miast kompozycji kwiatowych w rynku jest strzałem w dziesiątkę. Można mieć tylko pretensję, że tak długo po zakończeniu remontu rynku zdecydowano się na taki krok. Podobnie na rondzie i obok poczty, gdzie nasadzenia wykonano prawie po ośmiu miesiącach od zakończenia inwestycji.

Faktem ukwiecenia miasta nie omieszkał pochwalić się burmistrz, co jest zupełnie zrozumiałe szczególnie w roku wyborczym, w końcu zrobiono coś, co jest nie tylko ładne, ale też choć raz przemyślane - aczkolwiek cały czas pokutuje jeszcze przyzwyczajenie do sadzenia drzew zbyt blisko budynków i lamp.

Choć kierunek dążeń jest słuszny, ale czy wystarczający?
Wystarczy spojrzeć w bok, aby przekonać się o licznych zaniedbaniach psujących cały wizualny efekt i marnotrawiący wysokie koszty związane rzekomo z utrzymaniem zieleni.
Czy w Sztumie niemożliwe jest zamiecenie chodników, odpowiednie przycięcie drzew, skoszenie czy też spryskanie oraz wypielenie chwastów rosnących pomiędzy kostką brukową w rynku i nie tylko? Inne miasta tego problemu, jak nasze nie mają – dlaczego?
sztum 5aa
To nie jedyny problem miasta, które od lat stara się szczególnie w okresie kampanii wyborczej stać się turystyczną „mekką”.
Problemem, od którego kwiaty z pewnością nie odwrócą uwagi czy zneutralizują, jest fetor. Uciążliwy i wyczuwalny szczególnie w upalne dni, jaki unosi się w mieście po przejechaniu dziesiątek ciężarówek wiozących padlinę i odpady poubojowe do jednej ze sztumskich firm.
Czy władze nie dostrzegają wieloletniego problemu, z którym choćby ostatnio musieli się zmierzyć zarówno mieszkańcy, jak i goście podczas parady garbusów?

Dlaczego do tej pory gmina i władze miasta nie podjęły żadnych skutecznych działań mających poprawić komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Sztumu?
Patrząc na to wszystko, należy stwierdzić, że niestety osobom odpowiedzialnym za taki stan rzeczy brak jest fachowego przygotowania oraz wyczucia, jakim powinien charakteryzować się dobry gospodarz, a w porównaniu do innych miast nawet z mniejszym budżetem to niestety Sztum wydaje się być ubogim i zaniedbanym dalekim krewnym.
Dlatego burmistrzowi i wszystkim, którzy odpowiadają za wygląd i promocje miasta przyznajemy żółtą kartkę.