Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Znów znaleziono granat w sztumskim jeziorze
Uzbrojony granat prawdopodobnie z okresu II wojny światowej został rano zabrany, jednak problem pozostał!
06.08.2019


plaż


  W dniu wczorajszym przez jednego z ratowników wyłowiony został przedmiot, który po bliższych oględzinach okazał się granatem obronnym potocznie zwany szyszka, prawdopodobnie z okresu II wojny światowej.
Znalezisko o tyle niebezpieczne ze względu na to, że granat był uzbrojony w zapalnik, a w razie wybuchu tego typu granatu promień rażenia odłamków, który każdy z nich jest w stanie zabić człowieka wynosi 200 metrów. Dlatego też po policja zamknęła plażę i zabezpieczyła niebezpieczne znalezisko do czasu przyjazdu saperów.
Dziś rano niebezpieczny przedmiot został zabrany przez saperów z patrolu rozminowania w celu jego zniszczenia, niemniej jednak jak się okazuje, o czym wielokrotnie już pisaliśmy, problem niewybuchów w sztumskim jeziorze nadal pozostał nierozwiązany.
Teraz czekamy na odpowiedzialną reakcję oraz poważne decyzje samorządu w celu zapewnienia bezpieczeństwa korzystającym z miejskiej plaży.

- Ostrzeżeniem dla wszystkich niech będzie zdarzenie, do jakiego doszło w poniedziałek 5 sierpnia br. w Zdrojewie koło Świecia, gdzie wskutek wybuchu prawdopodobnie granatu zaczepnego (promień rażenia 20m) z czasów drugiej wojny światowej zginął 26-letni mężczyzna, a 66-latek z obrażeniami został przewieziony do szpitala.

Apelujemy do wszystkich o niepodchodzenie do tego typu znalezisk. Mimo upływu lat niewybuchy są jeszcze bardziej niebezpieczne, a każdy wstrząs czasem najmniejszy może doprowadzić do niekontrolowanej eksplozji. Dlatego też zwracamy się do rodziców, aby uczulili swoje dzieci o grożącym niebezpieczeństwie.