Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Kto mówi prawdę w sprawie dróg?
Burmistrz bezpardonowo atakuje powiat, ten odpowiada i przedstawia dokumenty.
31.08.2019

  

W minionym tygodniu kontrowersje wzbudził wpis burmistrza po rzekomej odmowie złożenia przez Starostwo Powiatowe w Sztumie wniosku na remont dróg powiatowych na sztumskich Zydlungach, tylko czy w świetle dokumentów było tak, jak pisze Leszek Tabor?
Z kamerą udaliśmy się do urzędu, aby zapytać burmistrza Leszka Tabora o powody takiego wpisu i czym się kierował, przekazując tylko część informacji? Niestety burmistrz nie znalazł czasu, by wyjaśnić i odpowiedzieć na pytania w świetle posiadanych dokumentów.
To nie pierwszy raz kiedy burmistrz uchyla się od odpowiedzi na pytania.
Po zapoznaniu się z dokumentami otwiera się całkiem inny obraz niż ten, który próbował przedstawić opinii publicznej burmistrz Sztumu.
wniosek burmiostrza Powiększ
W dniu 23 sierpnia burmistrz zmorzył pismo dotyczące remontu ulic, w którym przedstawił uzasadnienie oraz własne szacunki wysokości kosztów remontu dróg wraz z kanalizacją burzową w wysokości 7 mln zł bez żadnego poparcia, chociażby kosztorysu oraz uchwały rady o zabezpieczeniu środków w wysokości 50% inwestycji a jedynie zadeklarował wyłożenie 3,5 mln zł.

szacunek Powiększ
Nie wiadomo skąd burmistrz wziął kwotę 7 mln zł, nie wiadomo jakie media przebiegają w drodze. Rzeczoznawca z urzędu powiatowego szacunkowo wskazał, iż inwestycja może kosztować nawet 12 mln zł – powiedział Starosta Kazimierz Szewczun. A jak wiemy, pod drogami biegnie nie tylko burzówka, ale też kanalizacja sanitarna, wodociągi, często też linie energetyczne oraz inne media, których burmistrz zapomniał ująć w złożonym wniosku.
odpowiedz sp Powiększ

W odpowiedzi podpisanej przez wiceburmistrza urząd tłumaczy, iż na etapie składanie wniosków samorząd nigdy nie musiał podejmować uchwał zabezpieczającej finansowanie, a także iż deklaracja burmistrza równorzędna jest z podjęciem zobowiązania. Wnioskować można, iż deklaracja burmistrza jest równorzędna z decyzją rady.
pismo zastępcy Powiększ

Należy zapytać, kiedy położono i ostatni raz wymieniano rury wodociągowe, kanalizację na sztumskich Zydlungach? Może warto racjonalnie podejść do sprawy, co próbuje zrobić powiat i przy jednej inwestycji wykonać niezbędne remonty mediów znajdujących się pod ulicami.
Niestety, brak rzetelnego przedstawienia kosztów popartych kosztorysem a jedynie deklaracją zamiast uchwały rady miasta o zabezpieczeniu środków w budżecie w wysokości 50% kosztów inwestycji no i sam termin złożenia wniosku może być obliczony na zrobienie zamętu, mającego podgrzać atmosferę przed wyborami zrzucając odpowiedzialność za brak remontu na koalicję rządzącą w powiecie sztumskim współtworzoną przez Prawo i Sprawiedliwość dla pogłębienia podziałów, a przy okazji przykryć aferę z kotłownią aniżeli rzeczywistej troski o bezpieczeństwo mieszkańców.