Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Obchody rozpoczęcia II Wojny Światowej
Oddano cześć bohaterskim obrońcom Rzeczypospolitej w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, najtragiczniejszego w skutkach konfliktu w dziejach ludzkości, w wyniku której życie straciło około 80 mln ludzi w tym ponad 6 mln Polaków.
01.09.2019


  Na powiślańskiej ziemi obchody wybuchu II Wojny Światowej rozpoczęły się o godz. 9.00 w Kałdowie przed pomnikiem pomordowanych polskich celników, który nie zważając na konsekwencje przekazali sygnał polskim kolejarzom o zbliżającym się pociągu z niemieckimi żołnierzami mającymi opanować mosty na Wiśle w Tczewie, za co zapłacili cenę najwyższą.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Marszałka Sejmu pani Elżbiety Witek, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, instytucji publicznych, Wojska Polskiego, pracowników kolei, funkcjonariuszy skarbowych, harcerzy, uczniów malborskich szkół oraz licznie przybyli mieszkańcy. Uroczystość rozpoczęła inscenizacja „A jednak wojna...” przygotowana przez Sklepy Cynamonowe, nawiązującą do wydarzeń w Kałdowie i Szymankowie.

W Sztumie uroczystości 80 rocznicy wybuchu wojny rozpoczęły się przed polnikiem Rodła o godz. 12.15. Po odegraniu hymnu przemówienie wygłosił burmistrz Leszek Tabor, następnie kwiaty złożyły delegacje samorządów, służb mundurowych, szkół, stowarzyszeń, organizacji oraz partii politycznych. Wiązanki kwiatów tradycyjnie złożono także przed Głazem Pamięci.