Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Trwa przebudowa stacji kolejowych
We wrześniu rozpoczęły się prace modernizacyjne na stacji Sztum, w ramach prowadzonej rewitalizacji linii kolejowej nr 207 na odcinku Gardeja — Malbork.
08.10.2019
   Ruszyły długo oczekiwane prace remontowe na stacji Sztum. Wykonawca zgromadził na placu budowy podkłady i szyny. Trwa także rozbiórka starych torów, rozjazdów oraz dwóch peronów stacji, które zastąpi nowy dłuższy i wyższy peron wyspowy wyposażony w wiaty, nowe oświetlenie oraz oznakowanie. Zapewni to komfortowe podróże w kierunku Kwidzyna i Malborka. Peron powstanie w wygodniejszej lokalizacji, bliżej przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu ul. Reja. Dzięki temu stacja będzie lepiej skomunikowana z centrum miasta.
Na peron będą prowadzić dwie pochylnie po dwóch stronach, dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Podróżni dostaną się na peron dzięki dwóm przejściom przez tory, zabezpieczonych rogatkami i sygnalizacją świetlną co ułatwi podróżnym bezpieczne korzystanie z pociągów. Na stacji Sztum powstanie także nowa nastawnia oraz zostanie przebudowany układ torowy – mówi Przemysław Zieliński rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Po zakończeniu inwestycji w 2020 r. pociągi na trasie pojadą z maksymalną prędkością do 120 km/h, a czas przejazdu między Malborkiem a Grudziądzem skróci się o około 13 minut. Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 odcinek granica województwa — Malbork” o wartości 212 mln zł netto jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Dofinansowanie dla tego projektu ze środków UE wynosi blisko 85 proc.

Na odcinku linii kolejowej nr 207 Malbork — Kwidzyn zakończono remont muru oporowego w okolicy ul. Śliskiej na stacji Kwidzyn. Wyremontowano konstrukcję mostu na Postolińskiej Strudze między Sztumem a Ryjewem. Gotowy jest wiadukt nad linią nr 9 w Malborku, którego konstrukcję wymieniono na nową. Obecnie na stacji Kwidzyn trwa przebudowa układu torowego oraz budowa nowego przejścia podziemnego, które połączy perony z budynkiem dworca. Na stacji Ryjewo trwa przebudowa placu przydworcowego oraz przygotowania do modernizacji torów stacyjnych – dodaje rzecznik.

W ramach prowadzonej rewitalizacji linii kolejowej nr 207 PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizują 70 km torów między Malborkiem a granicą województwa. Po pracach poprawi się komfort obsługi pasażerów na łącznie 9 przystankach osobowych i stacjach. Poziom bezpieczeństwa wzrośnie dzięki wymianie urządzeń sterowania ruchem kolejowym. W tym czasie przebudowanych zostanie 120 obiektów inżynieryjnych i 36 przejazdów kolejowo-drogowych. Wszystkie przejazdy zostaną wyposażone w sygnalizację świetlną oraz nowe oświetlenie, dzięki czemu zwiększy się poziom bezpieczeństwa. Wymieniona zostanie również nawierzchnia na przejazdach oraz dojazdach do nich.