Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Akcja „Polacy Kresowym Rodakom"
W związku z zamkniętymi granicami, w tym roku dary trafią do osób starszych i potrzebujących — Sybiraków oraz rodzin, których członkowie zostali zamordowani w Obławie Augustowskiej.
17.05.2020
   Ogólnopolska akcja „Polacy Kresowym Rodakom" polegająca na zbiórce darów na rzecz Rodaków z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej jest prowadzona przez „Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej” od 2012 roku.
W tym roku po raz pierwszy zbiórka prowadzona była na terenie naszego powiatu, pod patronatem Sylwii Celmer - Starosty Powiatu Sztumskiego.
Niestety, COVID 19 wpłynął także na organizację zbiórki – mówi dr inż. Wojciech Wędrychowski, koordynator akcji na terenie powiatu - pierwszy raz dary nie mogły zostać przekazane Rodakom na Kresach ze względu na zamknięcie granic. W związku z zaistniałą sytuacją dary zostaną przekazane osobom starszym i potrzebującym - Sybirakom oraz rodzinom, których członkowie zostali zamordowani w Obławie Augustowskiej.
Z informacji przekazanych przez Monikę Brzezińską – koordynatora ogólnopolskiego wiemy, że „Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej” jest w stałym kontakcie z Rodakami na Kresach i w miarę możliwości pomaga. Przed tegorocznymi Świętami Wielkanocnymi Stowarzyszenie przekazało środki finansowe na Białoruś, z których zostały zakupione produkty dla Kombatantów - Żołnierzy Armii Krajowej.
Dary zebrane na terenie powiatu zostały przekazane przez Kazimierza Szewczuna – Wicestarostę Powiatu Sztumskiego oraz Grzegorza Kostrzewę i Zbigniewa Pędziwilka – radnych Powiatu Sztumskiego przedstawicielom „Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej” w dniu 11 maja w siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kołozębiu przedstawicielom Stowarzyszenia.
Organizatorzy akcji dziękują serdecznie wszystkim darczyńcom i osobom zaangażowanym w organizację akcji, która, jak mają nadzieję, będzie kontynuowana na terenie powiatu sztumskiego także w przyszłości.