Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Komu przeszkadza budowa ponad 200 mieszkań?
Na podstawie kuriozalnej opinii radni uniemożliwili największą od dekad inwestycję mieszkaniową.
12.10.2021
Banner #Sztum Powiększ


  Kilkanaście dni temu przy ul. Reja tuż przy Kinie Powiśle pojawił się banner z wizerunkami radnych miejskich, którzy zagłosowali przeciw możliwości rozpoczęcia budowy ponad 200 mieszkań oraz tych, którzy inwestycję poparli.
Przypomnijmy, sztumski biznesmen chce wybudować 234 mieszkania wraz z garażami, przedszkolem i apteką. Inwestycja ma być zrealizowana na prywatnym terenie przy ul. Spokojnej w sąsiedztwie bloków należących do kwidzyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Renawa, której prezesem jest lokalny baron SLD Jerzy Śnieg.
W dniu 26 lutego do urzędu miasta wpłynęło pismo o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, a 7 kwietnia Miejsko-Gminna Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna negatywnie zaopiniowała przedmiotową inwestycję, iż wprowadzone zmiany do wniosku z 03 listopada 2020 r. dotyczyły jedynie wjazdów komunikacyjnych.

Komisja podtrzymała negatywną opinię, gdyż zaprojektowane bloki zbyt mocno odbiegają formą do istniejących budynków mieszkalnych wielorodzinnych zlokalizowanych w sąsiedztwie.

Głosowanie w tej sprawie odbyło się na sesji Rady Miasta w dniu 26 kwietnia br.
Jedynie pięciu radnych było „ZA” a ośmiu „PRZECIW” tak więc uchwała o powstaniu tak ważnej i potrzebnej społecznie inwestycji przepadła głosami radnych związanych z burmistrzem i co ciekawe mających swoje własne nie rzadko luksusowe "m".

Inwestor Antoni Fila, nie zawahał się, przed pokazaniem mieszkańcom Sztumu twarzy szczególnie radnych, którzy zagłosowali przeciw tak potrzebnej od lat inwestycji.

Pomimo iż upłynęło pół roku, nic w tej sprawie się nie zmieniło.
Uzasadnienie
Dla porównania między czasie z inicjatywy innego sztumskiego biznesmena powstał blok przy ul. Nowowiejskiego w bezpośrednim sąsiedztwie domów powstałych 110 lat temu. Miasto i Gmina nie omieszkała zamieścić informację, że „Przybyło… Zobaczmy, jak świetnie został wkomponowany w otoczenie”.
Tylko czy rzeczywiście znacznie wyższy od sąsiednich nowoczesny budynek zgodnie z tym, co deklaruje Miejsko-Gminna Komisja Architektoniczno-Urbanistyczna wpisuje się w zabytkowe otoczenie? Tę opinię pozostawiamy naszym czytelnikom. Należy zapytać również, czy te kilka nowo wybudowanych mieszkań jest czymś nadzwyczajnym, rozwiązującym problem mieszkaniowy w Sztumie?

W Sztumie pełno jest przykładów „idealnego” dopasowania nowych budynków do otaczającej historycznej zabudowy. Przedstawiamy tylko dwa przykłady, jakie powstały w ostatnim czasie.
Dopasowanie zabudowy Powiększ
Dopasowanie zabudowy Powiększ
Jeżeli nie chodzi o osobę inwestora chcącego zrealizować tak dużą od wielu lat inwestycję mieszkaniową, to z pewnością, powstanie ponad 200 nowych mieszkań z miejscami parkingowymi, przedszkolem i apteką w tak krótkim czasie diametralnie zmienia sytuację mieszkaniową na sztumskim rynku, co pewnością może poważnie naruszyć interesy tych, którym zależy na niskiej podaży mieszkań dla utrzymania jak najwyższych cen najmu.

Czy przepisy nie powinny jednakowo obowiązywać wszystkich obywateli, a nie dowolnie interpretowane w zależności od tego, kto występuje w danej sprawie? Takich przykładów na naszym lokalnym podwórku niestety jest więcej.

Brak mieszkań na lokalnym rynku nieruchomości nie tylko podnosi ich cenę, ale jest jednym z głównych powodów podjęcia decyzji przez wielu młodych ludzi o wyjeździe i szukania swojej szansy w innych rejonach Polski, czego jak widać ani członkowie ów komisji, radni i burmistrz nadal nie dostrzegają.