Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Nie niszczcie stanowisk archeologicznych
Po odkryciu nieznanego dotąd cmentarzyska na stanowisko wtargnęli „miłośnicy historii”.
30.07.2022

W połowie lipca media obiegła informacja o odkryciu w Parparach koło Sztumu nieznanego dotąd cmentarzyska z przełomu epoki brązu i żelaza. W trakcie prowadzonych badań archeologom udało się odkryć wiele pochówków oraz ciekawych i wyjątkowych artefaktów świadczących o szerszych kontaktach ludzi zamieszkujących sztumską ziemię ponad 2500 lat temu. Niestety jak informują badacze z Muzeum Zamkowego w Malborku, wiele pozostawionych śladów wskazuje na to, że na teren stanowiska wkroczyli ciekawscy „miłośnicy historii”, którzy nie zwracając uwagi na cenne obiekty, jakimi są w tym przypadku groby, szukają cennych artefaktów szczególnie wykonanych z metalu.

Archeolodzy apelują o nieprzeszukiwanie i nieniszczenie stanowisk archeologicznych tak ważnych z punktu badawczego oraz historii!!!

Znalezione przedmioty metalowe nie mają wielkiej wartości rynkowej, a jedynie naukową są również pamiątką po ludziach zamieszkujących nasze tereny i świadectwem ich kultury, przez co są tak ważne dla historii ziemi sztumskiej.