Wiadomości   

Strona główna           Kontakt

Zmarł Jan Olszewski
Odszedł polityk o nienagannej moralności i wiernie służący Polsce oraz jej obywatelom.
08.02.2019


jan olszewski

W szpitalu nie odzyskawszy przytomności w wieku 89 lat, zmarł Jan Olszewski, b. premier, adwokat i publicysta. W okresie niemieckiej okupacji żołnierz Szarych Szeregów oraz uczestnik powstania warszawskiego. Działacz opozycji demokratycznej i obrońca w procesach politycznych w okresie PRL.
Zwieńczeniem kariery politycznej Jana Olszewskiego było powołanie go 6 grudnia 1991 na premiera polskiego rządu. Działając zgodnie z ustawą, w celu dekomunizacji Polski 4 czerwca rano do Sejmu trafiły koperty z tzw. listą Macierewicza, na której znajdowały się nazwiska polityków figurujących w archiwach MSW jako tajni współpracownicy komunistycznych służb specjalnych.
Ujawnienie archiwaliów SB i przedstawienie parlamentowi pełnej listy tajnych współpracowników komunistycznego aparatu represji przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza stało się bezpośrednią przyczyną upadku rządu i odwołaniem ze stanowiska Prezesa Rady Ministrów Jana Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, określanej później jako „nocna zmiana”.