Felieton   

 

Nowy unijny standard dróg powiatowych?

 

29.05.2015

 

 

Tym razem zajmiemy się drogą powiatową od Mikołajek przez Nowe Minięta do Nowego Targu. O ile na krótkim początkowym odcinku od strony Mikołajek jest w miarę normalnie to dalej jest tylko coraz gorzej. Najpierw następuje zwężenie drogi do wąskiej wstążki, na której minięcie się latem dwóch samochodów osobowych stanowi poważne wyzwanie dla kierowców. Zimą jest to nie możliwe i liczyć trzeba, że z przeciwka w tym czasie nikt nie będzie jechał w przeciwnym razie ktoś musi się wycofać.
Zarośnięte pobocza, drzewach niemal w jezdni do tego niefortunny przepust o nad wyraz skromnej szerokości co widać na zdjęciach stanowią poważne zagrożenie na tym wąskim odcinku drogi.
Dalej asfaltowa wstążka z licznymi defektami w nawierzchni zmienia się w dziurawą drogę szutrową będąca w gestii powiatu. Jakby tego było mało za Nowymi Miniętymi ta sama droga będąca nadal kategorii powiatowej przypomina niestety ale drogę z afrykańskiego buszu. Przejezdną jest tylko dla samochodów terenowych lub ciągników. Obecny użytkownik działki 208/3 zaorał i obsiał drogę powiatowa, która według geoportalu znajduje się na działce nr 209.
Dlatego też mieszkańcy aby dojechać najkrótszą trasą do Nowego Targu jeżdżą po działce nr 210. Mają też inne wyjście, zamiast 2km do Nowego Targu będą musieli pokonać około 6km
Mieszkańcy tej malej wsi jaką są Nowe Minięta zwracają się za naszym pośrednictwem do samorządu powiatowego oraz gminnego w Mikołajkach Pom. o pomoc w remoncie drogi jedynego połączenia ze światem. Drogi, którą codziennie także pokonują dzieci, aby dotrzeć do szkoły.