O godzinie 10 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w poniedziałek 21 kwietnia papieża Franciszka. Mszy przewodniczy dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Po zakończeniu ceremonii żałobnicy przejdą do rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie spocznie Ojciec Święty.
Na placu św. Piotra i okalających go ulicach zgromadziło się ponad 150 tys. wiernych. Niektóre źródła podają, że żałobników jest 200 tysięcy. Dla tych, dla których nie starczyło miejsca na placu, przygotowano telebimy na ulicy Conciliazione, prowadzącej do Watykanu z centrum Rzymu, i na odległym o kilka minut placu Risorgimento.
Trwa msza pogrzebowa papieża Franciszka
Uroczystości są transmitowane przez wiele telewizji na całym świecie. W ostatniej drodze Franciszka bierze udział delegacja Polska z prezydentem Andrzejem Dudą na czele. Obecni są marszałek Sejmu Szymon Hołownia i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz oraz delegacja poselska Prawa i Sprawiedliwości.
Zgodnie z protokołem pierwsze miejsca w rzędach przed bazyliką zajęła delegacja z Argentyny z prezydentem Mileiem. Następna jest delegacja Włoch, a w niej prezydent Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni. W kolejnych rzędach zasiądą koronowane głowy i reprezentanci krajów w porządku alfabetycznym w języku francuskim. W Watykanie jest m.in. prezydent USA Donald Trump z małżonką. Na miejscu jest też były prezydent Joe Biden.
Na plac św. Piotra przybyli także m.in. prezydenci Ukrainy, Brazylii, Francji, Niemiec, Irlandii, Portugalii, Węgier, Litwy, Łotwy i Estonii, pary królewskie i książęce z: Hiszpanii, Belgii, Holandii, Monako, jak również następca brytyjskiego tronu i premier Wielkiej Brytanii, sekretarz generalny ONZ, szefowa Komisji Europejskiej i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego. Są przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich (m.in. prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej i władze Światowej Rady Kościołów) oraz innych religii.
Mszę św. pogrzebową papieża Franciszka koncelebrują przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski na czele z przewodniczącym abp. Tadeuszem Wojdą oraz sekretarzem generalnym bp. Markiem Marczakiem.
Uproszczony obrzęd
Pogrzeb papieża Franciszka odbywa się według uproszczonego obrzędu. Wśród zmian jest uproszczenie tytułów papieża. Powrócono do terminologii zastosowanej wydaniu Mszału Rzymskiego z 2008 r.: papież, biskup Rzymu i pasterz.
Franciszek postanowił, że zamiast do trzech trumien ciało zostanie złożone do dwóch: dębowej i cynkowej. Wykreślono trzecią trumnę z cyprysu. Drewniana trumna, w której złożono jego ciało, była nadzwyczaj prosta i skromna.
Pochówek w bazylice Matki Bożej Większej
Trumna spocznie pod bazyliką Matki Bożej Większej. Obrzęd złożenia trumny w grobie nie będzie transmitowany jako akt prywatny. Zgodnie z życzeniem papieża na jego grobie z marmuru z Ligurii – regionu pochodzenia rodziny jego matki, widnieć będzie tylko napis Franciscus, a nad nim umieszczona będzie reprodukcja krzyża, który nosił na piersi.
Ceremonii złożenia trumny będzie przewodniczyć zarządzający Kościołem w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz