Funkcjonariusze prowadzą kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na wycieczki, kolonie oraz inne formy wypoczynku. Działania realizowane są na wniosek organizatorów wyjazdów, którzy chcą upewnić się, że pojazdy są sprawne technicznie, a kierowcy posiadają wymagane uprawnienia i są trzeźwi.