W wykazie firm podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli w zawartym w rozporządzeniu z marca 2023 r. znajdowały się: Baltchem, Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko, Emitel, Gaspol, Grupa Azoty, HAWE TELEKOM w restrukturyzacji, KGHM Polska Miedź SA, Oktan Energy & V/L Service, Orange Polska, PKP Energetyka, Polkomtel, Polski Koncern Naftowy ORLEN, Rafineria Gdańska, Stoen Operator, Tauron Polska Energia, TK Telekom i UNIMOT.
Niestety w rozporządzeniu przyjętym przez rząd Tuska, które przedłuża ochronę do 31 grudnia 2024 roku, na liście spółek doszło do trzech zmian.
Zmiany na liście spółek objętych ochroną
Jak donosi „Rzeczpospolita”, zmiany dotyczą firmy Unimot, a ochroną objęto firmę Alpetrol - dystrybutora płynnego LPG. Za to z listy wypadła PKP Energetyka, obecnie PGE Energetyka Kolejowa.
Stwierdzono jednak, że wskutek zmian właścicielskich w tej spółce, spółka PGE Energetyka Kolejowa S.A. nie spełnia kryterium niezbędności o kontroli niektórych inwestycji. Skarb Państwa ma w Polskiej Grupie Energetycznej 57,4 proc. udziałów i ochrona interesów tej spółki ma być odpowiednio zabezpieczona
PKP Energetyka przeszła w obce ręce w 2015 roku, za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dzięki działaniom rządu Prawa i Sprawiedliwości spółka powróciła w polskie ręce.
Czy za tym znowu chcą sprzedać tę spółkę, a może to początek wyprzedaży?
Na działania rządu Donalda Tuska określił były minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Już raz sprzedali, my odzyskaliśmy, a oni teraz usunęli z listy chronionych firm. Czy znowu chcą sprzedać? Nie możemy na to pozwolić — podkreślił polityk Prawa i Sprawiedliwości.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz