Zamknij

Sztum. XIV Turniej Rycerski

14:40, 05.08.2023 . Aktualizacja: 00:51, 14.08.2023
Skomentuj

W sobotę (5 sierpnia) na dziedzińcu sztumskiego zamku rozpoczął się XIV Turniej Rycerski pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Jarosława Sellina.

Otwierając XIV Turniej Rycerski, minister powiedział:

W ministerstwie siedem lat temu zdecydowano się przejąć ten obiekt. Uznając, że zasługuje na to, żeby był pod opieką państwa polskiego, a Muzeum Zamkowe w Malborku lat jak wiadomo, od dziesiątków lat jest pod taką i wie jak opiekować się takimi miejscami jak zamek w Sztumie.Tutaj naprawdę przez ostatnie siedem lat wiele się działo i wydarzyło, ci z państwa, którzy regularnie odwiedzają, ja robię to w miarę systematycznie, bo po prostu lubię to miejsce, wiedzą jak wyglądało skrzydło południowe parę lat temu.W przyszłym roku będą mogli państwo w tym gmachu południowym zobaczyć pierwszą część wystawy stałej opowiadającej o historii zamku sztumskiego i historii Sztumu.

Na gości czekają jadło, różnego rodzaju atrakcje, warsztaty edukacyjne, pamiątkami, a także widowiskowe pokazy na zamkowym dziedzińcu:

Manewry piechoty lekkiej

Manewry piechoty ciężkiej strzelców i artylerii

Oraz inscenizacja walk pod murami zamku, a 20.30 przemarsz uczestników wokół zamku.

Grupy rekonstrukcyjne, również ta grupa Bractwo Rycerskie Ziemi Sztumskiej to jest fenomen, W Polsce, niedawno policzyliśmy, ile takich grup jest. W Polsce jest około 800 grup rekonstrukcyjnych, dedykowanym różnym epokom historycznym. I jest to najsilniejsze zjawisko obok Hiszpanii. To pokazuje, jak Polacy są zafascynowani historią, lubią nią żyć, poznawać również w takiej formie. Tutaj już jak wiemy, XIV raz bractwo rycerskie organizuje takie widowisko na terenie sztumskiego zamku i to jest naprawdę dobra lekcja historii. A skoro mówimy (przepraszam, że ten wątek włączę) o rycerstwie, warto w tym kontekście i że dzisiaj potrzebujemy rycerzy, bo wiemy, jaka jest sytuacja, jak blisko stąd jest granica z Rosją. Wiemy, z jakim państwem sąsiadujemy. Wiemy, co to państwo czyni w ostatnich dwóch latach na Ukrainie. I naszym obowiązkiem państwa Polskiego jest wspierać współczesne rycerstwo, czyli Wojsko Polskie – powiedział na zakończenie minister Jarosław Sellin.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%