Zamknij

Nowa wystawa w sztumskim zamku

13:39, 10.04.2024 . Aktualizacja: 14:07, 10.04.2024
Skomentuj

W sztumskim zamku zakończyły się prace nad wystawą poświęconą XXVIII Międzynarodowego  Biennale Exlibrisu Współczesnego.

Na wystawie można będzie zobaczyć nagrodzone oraz najciekawsze prace artystów całego świata.

Ubiegłoroczne XXVIII biennale zbiegło się z 60-leciem biennale exlibrisu, którego współpomysłodawcami byli między innymi pierwszy Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku Henryk Raczyniewski oraz Wojciech Jakubowski. Malborskie biennale jest najstarszą cykliczną imprezą artystyczną w Polsce prezentującą aktualny dorobek twórców w tej dziedzinie sztuki.

Obecnie w zbiorach muzeum zamkowego znajduje się ponad 20 tys. prac artystów związanych z tworzeniem exlibrisów.

Tegoroczną ciekawostką wystawy jest oryginalny warsztat jednego największych artystów polskiego exlibrisu Wojciech Jakubowskiego.

Zwiedzający będą mogli także wziąć udział w warsztatach poznania i tworzenia własnego exlibrisu.

  • Wojciech Jakubowski (ur. 1929 r.) to grafik związany ze środowiskiem artystycznym Torunia, Malborka i Gdyni, w której mieszka od 1978 roku. Studiował w latach 1948–1953 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu pod kierunkiem prof. Jerzego Hoppena. Od pierwszej teki grafik, która ukazała się w 1954 r., jego dzieła zawsze są pełne inwencji, utrzymane na wysokim poziomie, dostosowane do książki i jej realiów. Artysta sam tworzy, wydaje ekslibrisy, współpracuje z pismami  im poświęconym o wysokim poziomie i estetyce, jest założycielem Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu w Malborku. W 1963 roku otrzymał I nagrodę w ogólnopolskim konkursie na ekslibris dla biblioteki Muzeum Zamkowego w Malborku, w 1968 roku – I nagrodę w międzynarodowym konkursie na ekslibris ufundowaną przez „Rotary Club” oraz prestiżową nagrodę im. Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Yorku, w 1981 roku – I nagrodę na wystawie „Interexlibris” w Frederikshavn. W bieżącym roku przypada 85-ta rocznica urodzin artysty i 60-lecie jego twórczej aktywności. Katalog wystawy zawiera interesujący wstęp autorstwa kurator wystawy dr Anny Śliwy, kustosz Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni, tekst Wiesława Juszczaka (napisany specjalnie do IX teki 50 miedziorytów Wojciecha Jakubowskiego) oraz niezwykle osobisty, odbiegający od typowych, biogram artysty opracowany przez Bognę Jakubowską. W części katalogowej reprodukowano niemal 150 ekslibrisów powstałych w latach 1956–2013. W publikacji zamieszczono też spis miedziorytów Wojciecha Jakubowskiego powstałych w latach 2009–2013.

W imieniu sztumskiego zespołu zamkowego serdecznie zapraszamy do odwiedzenia ciekawej i wyjątkowej bo chyba jedynej tak dużej wystawy w exlibrisu Polsce przedstawiającej prace wykonane przez światowych klasy artystów.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%