Zamknij

Terminal przeładunkowy Orlenu na Martwej Wiśle. Prace na półmetku

14:27, 30.01.2024 . Aktualizacja: 14:30, 30.01.2024
Skomentuj

Budowa terminala przeładunkowego na Martwej Wiśle osiągnęła półmetek. Inwestycja znacząco wzmocni możliwości logistyczne rafinerii w Gdańsku i umożliwi przeładunek około 2 mln ton produktów paliwowych rocznie - poinformował Orlen.

Inwestycja rozpoczęła się w styczniu 2023 r., jej zakończenie planowane jest na 2025 r.

W jej ramach powstanie nabrzeże o długości 380 metrów, co pozwoli obsługiwać jednostki morskie o ładowności do 10 tys. ton,

Wartość kontraktu to około 500 mln zł

Więcej takich informacji znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl 

"Prace przy budowie terminala przeładunkowego na Martwej Wiśle postępują zgodnie z planem i są już zaawansowane w 50 proc." - podał we wtorek Orlen. Koncern zaznaczył, że równolegle w gdańskiej rafinerii realizowana jest budowa hydrokrakingowego bloku olejowego, który zwiększy możliwości przerobu ropy naftowej i pozwoli na wprowadzenie nowych kategorii zaawansowanych produktów olejowych.

"Zgodnie z zapowiedziami inwestujemy w nasze gdańskie aktywa, aby zapewnić im długofalową rentowność i wzrost wartości w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym. Budowa terminala na Martwej Wiśle zwiększy możliwość dostaw biokomponentów do produkcji paliw zgodnie z unijnymi regulacjami" - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.

Orlen podał, że budowa terminala przeładunkowego na Martwej Wiśle, za którą odpowiada sopocka Grupa NDI, "znajduje się w połowie realizacji", przy czym zaawansowanie poszczególnych zadań wynosi około 60 proc. w części terminalowej oraz 50 proc. w części rafineryjnej.

W ramach inwestycji powstanie nabrzeże o długości 380 metrów, co pozwoli obsługiwać jednostki morskie o ładowności do 10 tys. ton, a na nabrzeżu znajdą się dwa stanowiska przeładunkowe – każde z czterema ramionami nalewczymi, służące do obsługi zbiornikowców. Inwestycja obejmuje również rurociągi, estakady oraz infrastrukturę podziemną i pomocniczą, która połączy obiekt z rafinerią w Gdańsku.

"Z terminalem ściśle związana jest realizowana przez Orlen budowa hydrokrakingowego bloku olejowego. Inwestycja poprawi ekonomikę przerobu ropy naftowej w gdańskiej rafinerii" - zaznaczył koncern. Jak wyjaśnił, nowa instalacja umożliwi m.in. produkcję 400 tys. ton nowoczesnych olejów bazowych grupy drugiej oraz kilkudziesięciu tysięcy ton półproduktów paliwowych.

Orlen zwrócił jednocześnie uwagę, że dzięki budowie terminala przeładunkowego na Martwej Wiśle, nowe i wysokomarżowe produkty powstające w hydrokrakingowym bloku olejowym "będą mogły być ekspediowane bezpośrednio na statki, co dodatkowo odciąży znajdującą się na terenie zakładu bocznicę kolejową".

Koncern zapowiedział również, że planuje kolejne inwestycje w rafinerii w Gdańsku, w tym w nowoczesne, nisko i zeroemisyjne technologie. "Do końca 2027 r. na terenie zakładu powstanie instalacja produkująca niskoemisyjny wodór z wykorzystaniem elektrolizera o mocy 1 MW. W ramach inwestycji powstanie również farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW, system zarządzania energią oraz system odzysku ciepła odpadowego" - oznajmił Orlen.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%