Zamknij

Trzy kolizje jednego dnia. Policja apeluje o ostrożnoś!

12:29, 26.09.2023 . Aktualizacja: 12:32, 26.09.2023
Skomentuj

Już wczoraj informowaliśmy o utrudnieniach na DK 55 w Sztumie i Gościszewie z powodu dwóch kolizji, w których uczestniczyło w sumie sześć aut. Niestety na terenie powiatu doszło tylko w tym dniu aż do trzech kolizji.

Do pierwszej kolizji dwóch ciężarówek doszło na ul. Kwidzyńskiej (DK 55) w Sztumie.43-latek, który spowodował to zdarzenie został przez policjantów ukarany mandatem w wysokości 1020 zł.

Do drugiego zdarzenia doszło w Gościszewie kierujący BMW nie zachował bezpiecznej odległości uderzając w stojąca hondę, która następnie uderzyła w stojące przed nim BMW.  

Kolejne zdarzenie miało miejsce w Sztumie na ul. Młyńskiej, tam kierujący volkswagenem najechał na tył daci, która uderzyła w pojazd marki daimler. 47-letni kierujący volkswagenem został ukarany mandatem w wysokości 1020 złotych. Na szczęście, w wyniku tych zdarzeń nikt nie odniósł poważnych obrażeń, wszyscy uczestnicy byli trzeźwi.

Pamiętajmy, że przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, w połączeniu ze śliską nawierzchnią powoduje, że znacznie wydłuża się droga hamowania. W skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Wszyscy kierujący powinni pamiętać, aby poruszać się z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Pamiętajmy też, aby zachować szczególną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować. Dlatego też szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się uprzednio upewnić, czy kierujący widzi nas i czy zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji - często ratującej zdrowie i życie.

Sztumscy policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%