Zamknij

Sztum. A jednak! Powiat Sztumski tworzy Centrum Obsługi Migrantów!

09:13, 28.04.2025 Aktualizacja: 14:17, 28.04.2025
Skomentuj

Mimo zapewnień o "symbolicznym" wsparciu dla garstki Ukraińców w liczbie około 70 przebywających w gminie Sztum, ukrywane dotąd plany stały się faktem — w zamiejscowym stanowisku Powiatowego Urzędu Pracy w Sztumie powstanie instytucja, która będzie świadczyła kompleksowe wsparcie dla obcokrajowców. I to nie przez kilka miesięcy, ale przez cały okres realizacji projektów – czyli do końca września 2029r.

Co więcej — zakres pomocy ma być dostosowany do ich potrzeb, a więc niewykluczone, że będzie stale rozszerzany.

Pytanie, które musi dziś paść: czyje interesy są naprawdę reprezentowane w powiecie sztumskim — mieszkańców czy napływowych migrantów?

Brak skoordynowanego systemu pomocy prowadzi do barier dostępnie do usług publicznych edukacji rynku pracy. Dlatego powstanie takie centrum. Jest ono kultowym działaniem w ramach projektu, ma zapewnić wielotorowe wsparcie i ułatwić proces integracji - mówiła podczas wyjazdowej sesji  Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Agnieszka Mackiewicz

 

Mieszkańcy Sztumu mogą się tylko przyglądać, jak za ich plecami wdraża się model wielokulturowości znany z rozkładającej się Europy Zachodniej.

W ramach zakresu działań centrum migranci otrzymają:

  • Informacje w sprawach mieszkaniowych, o dostępności do opieki zdrowotnej oraz świadczeń socjalnych.
  • Doradztwo podatkowo-prawne, dotyczące pobytu, obrony przed wyzyskiem na rynku pracy, uzyskania różnego rodzaju zezwoleń, interpretacji przepisów, pomocy w sprawach rodzinnych.
  • Wsparcie tłumacza, które ułatwi komunikację między migrantami a instytucjami publicznymi, zwiększając efektywność działań projektowych, ułatwiając integrację społeczną.
  • Pomoc w sytuacjach przemocy i dyskryminacji. Pracownicy centrum będą stanowić wsparcie, reagując na przypadki przemocy i dyskryminacji. Dzięki temu migranci będą mogli czuć się bezpiecznie i korzystać z dostępnych mechanizmów ochrony prawnej.
  • Pomoc w legalizacji zatrudnienia. Centrum zapewni pomoc w zakresie uzyskania legalnego zatrudnienia, w tym wsparcie w nostryfikacji dyplomów, które posiadają, dostępu do szkoleń zawodowych, a także doradztwa w zakresie procedur związanych z wiekiem pracy.
  • Centrum będzie prowadzić kampanię informacyjno-promocyjną we współpracy z Centrum Wolontariatu, gdzie realizowane będą działania skierowane do mieszkańców i pracodawców mających swoją siedzibę na terenie MOW Malbork w Sztumie. Centrum ma za zadanie budować pozytywne wizerunki migracji jako sąsiadów, pracowników i członków społeczności.

Polacy czekają miesiącami na wizytę u lekarza, walczą o mieszkania komunalne i miejsca w żłobkach, ale dla migrantów – gotowe są programy, pieniądze, specjalne centra i wsparcie.

W imię czego? W imię poprawności politycznej? Realizacji federalistycznych planów Brukseli i Berlina? A może po prostu — w imię karierek lokalnych działaczy, którzy gotowi są sprzedać przyszłość własnych mieszkańców za granty i ciepłe posady?

Widać wyraźnie, że decyzje władz wpisują się w szersze plany narzucane z góry — plany, które dla Polaków mogą oznaczać nie pomoc, lecz marginalizację we własnym kraju.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

DarekDarek

0 0

No i się zacznie,brawo

10:52, 28.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%