Trudno dziwić się euforii burmistrza Bartosza Mazerskiego, dyrekcji szkoły, uczniów i rodziców. Wreszcie jest szansa na powstanie sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia — takiej, jaka powinna powstać od razu. Sztum otrzymał właśnie 2.360.100 zł wsparcia z programu Sportowa Polska 2024. Środki te zostaną przeznaczone na przebudowę i rozbudowę obecnej sali gimnastycznej przy SP2, którą hucznie oddano do użytku zaledwie 23 lata temu — w 2002 roku.
Od samego początku budowa obecnej sali gimnastycznej budziła kontrowersje. Sala była zbyt mała i brakowało wielu istotnych elementów jakie powinna mieć nowoczesna infrastruktura sportowa , jak przebieralnie, magazyn na sprzęt sportowy, czy chociażby mała widownia.
Najlepszym przykładem trafionej inwestycji pod względem rozwiązań oraz funkcjonalności jest hala sportowa przy SOSW w Kołozębiu, gdzie trzeba uczciwie powiedzieć samorząd powiatowy kierowany przez ówczesnego starostę Cymerysa znakomicie wywiązał się z zadania.
Czas aby urzędnicy w tym i włodarze zaczęli odpowiadać nie tylko karnie, ale też finansowo za swoje nietrafione decyzje.
Dziś ponownie z naszych podatków trzeba wydać miliony na poprawki starych błędów — zamiast na nowe, potrzebne inwestycje. Przypomnijmy inne przykłady „dublowanych” projektów: kanalizacja pod „Rondem pod Dębami”, druga przebudowa plaży miejskiej z problematycznym podwójnym dnem, czy nadchodząca modernizacja rynku.
Zakres obecnej inwestycji wskazuje, że istniejący obiekt trzeba będzie całkowicie rozebrać — wraz z fundamentami — i zbudować od nowa. To oznacza nie tylko ogromne koszty, ale i kolejne tony odpadów. A przecież powinniśmy minimalizować takie obciążenia. Niestety, to kolejny przykład „MiŚ-a” rodem z kultowego filmu Barei — inwestycji zrealizowanej przed laty na pokaz, bez wizji i długofalowego myślenia.
W projekcie zamówienia na wykonanie projektu nowej wielobranżowej dokumentacji projektowej na budowę sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sztumie czytamy, że dokumentacja projektowa powinna być opracowana z wykorzystaniem następujących założeń:
Oby ta okazała się bardziej funkcjonalna i spełniała wymogi jej użytkowników i przetrwała nie 23, a przynajmniej 50-70 kolejnych lat.
Czy to w Sztumie jest możliwe?
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz