Zamknij

USA popiera Polskę ws. zboża z Ukrainy

12:57, 19.09.2023 . Aktualizacja: 12:59, 19.09.2023
Skomentuj

Biały Dom zabrał głos w prawie polskiego embarga na ukraińskie zboże:

to są suwerenne decyzje Blokada importu ukraińskiego zboża na wewnętrzne rynki przez Polskę i inne kraje jest ich suwerenną decyzją i hipokryzją byłoby, gdybyśmy wymuszali na nich zmianę - powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Jak dodał, USA zależy jednak na powrocie do eksportu zboża przez Morze Czarne.

Jesteśmy świadomi obaw naszych europejskich partnerów na temat importu ukraińskiego zboża. To są suwerenne decyzje. Cała walka na Ukrainie - i prezydent Biden będzie o tym mówił w ONZ - dotyczy idei suwerenności, która jest zapisana w Karcie Narodów Zjednoczonych. Więc byłoby hipokryzją, gdyby Stany Zjednoczone wymuszały zmianę suwerennych decyzji, jakie te kraje podejmują - powiedział Kirby podczas briefingu prasowego w Nowym Jorku. - Te kraje robią to, co uważają, że jest w interesie ich ludności - dodał.

W przeciwieństwie do tego, co mówią przedstawiciele polskiej opozycji, że Polska w tej kwestii jest niemal osamotniona, słowa rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby dowodzą słuszności działań polskiego rządu. Ponadto Premier Chorwacji Andrej Plenković przedstawił propozycję wprowadzenia embarga.

Jego kraj nie będzie importować ukraińskiego zboża i nie wykluczył wprowadzenia embarga, tak jak zrobiła to Polska - powiedział Premier Chorwacji Andrej Plenkovi

Należy podkreślić, że zniesienie zakazu importu przez Unię Europejską w tym także do Polski  nie zapewnia jedynie tranzytu przez te kraje. Daje natomiast firmom prawo na nieograniczony import tańszego i często gorszej jakości produktów. A mówienie o kaucjach czy innych mechanizmach zabezpieczeń przy tak dużych ilościach i różnicach cen towarów są nierealnymi i nieskutecznymi metodami zabezpieczenia polskiego rynku zbóż.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%