Zamknij

Trudne pytania niezależnego kandydata i lekarza do obu panów Sarnowskich

12:22, 03.10.2023 . Aktualizacja: 05:04, 04.10.2023
Skomentuj

Z listy komitetu Bezpartyjni Samorządowcy do Senatu RP z Powiśla startuje Paweł Szajda, lekarz pogotowia i współtwórca sztumskiego SOR-u w jednym ze swoich spotów zadał szereg trudnych pytań.

Adresatami pytań jest nie kto inny jak startujący z listy PO wicemarszałek pomorski Józef Sarnowski oraz obecny     starosta sztumski Leszek Sarnowski także z PO. Pytania stawiane przez kandydata dotyczących dalszych losów kolejnych oddziałów sztumskiej placówki, ważnych dla mieszkańców powiatu sztumskiego, a także dotyczące przyszłości niedawno powołanej o dobrze funkcjonującej spółki Karetki Sztumskie.

Padły trudne i budzące niepokój pytania.

Po niedawnej i zaskakująco szybkiej decyzji operatora o zamknięciu oddziałów ginekologiczno-położniczego oraz noworodkowego za przyzwoleniem starosty Leszka Sarnowskiego, oraz radnych popierających jego działania, jak również milczącej akceptacji tak zwanych obrońców praw kobiet, którzy nic nie zrobili dla ochrony ww. oddziałów w tym ginekologii tak ważnej dla kobiet.  Kandydat niezależny publicznie zadaje pytania staroście i wicemarszałkowi. 

  • Jak to się stało, że Józef Sarnowski wicemarszałek kandydujący z ramienia KO, którego partia popiera publiczną służbę zdrowia, pozwala na to, że inny Pan Sarnowski [starosta sztumski] oddał szpital prywatnemu operatorowi?
  • Jak to jest ..., że KO mówi o poszanowaniu praw kobiet, a pan [Leszek] Sarnowski zgadza się na to, żeby zamknąć oddział ginekologii?
  • Czy wyraża zgodę na zamknięcie oddziału pediatrii i laryngologii? 
  • Czy planuje oddać udziały starostwa w Karetkach Sztumskich?

Postawione publicznie pytania przez pana Pawła Szajdę należy traktować poważnie. Pracował w sztumskim szpitalu, był też ordynatorem i zapewne zna mechanizmy działania prywatnych operatorów. Dlatego jego pytania należy traktować nie jako chwyt propagandowy w kampanii wyborczej, a realne zagrożenie dla dalszego funkcjonowania oddziałów i związanych z tym kolejnych kłopotów mieszkańców powiatu sztumskiego.

 Czy faktycznie nadchodzi czas na kolejne mniej opłacalne oddziały?

W ostatnim zamieszczonym spocie kandydat wprost pyta starostę Sarnowskiego między innymi o plany likwidacji kolejnych oddziałów, a także o zamiar zbycia pozostałych udziałów w spółce Karetki Sztumskie na rzecz spółki AHP obecnego operatora szpitala w Sztumie?

Przypomnijmy, że Karetki Sztumskie zostały powołane dzięki działaniu radnych Prawa i Sprawiedliwości jako spółka z udziałem większościowym powiatu oraz Szpitali Polskich. Po upadku spółki z Katowic starostwo mając prawne możliwości przejęcia udziałów zgodnie z zawartą umową i mimo próśb radnych PiS zrezygnowało na rzecz spółki AHP także z Katowic.

Jako radny wcale się nie dziwię postawionym pytaniom. O zamiarze likwidacji chociażby oddziału dziecięcego mówiło się od dawna. Moim zdaniem uniemożliwiła to tylko ostatnia epidemia grypy i gwałtowny wzrost zachorowań dzieci. Dlatego cieszę się, że padły te pytania. Mieszkańcy muszą mieć świadomość zagrożenia likwidacji kolejnych oddziałów, po to między innymi starosta nie zgodził się na zawarcie w umowie klauzuli o ochronie wszystkich oddziałów – mówi radny powiatu sztumskiego Zbigniew Pędziwilk.

Co do pana Józefa Sarnowskiego to, tak jak mówi Paweł Szajda, nic nie zrobił dla ratowania oddziałów w sztumskim szpitalu oraz przejęcia szpitala przez Marszałka Pomorskiego. Wychodzi na to, że była to tylko wielka mistyfikacja. 

 Najbliższe wybory, jak również nadchodzące samorządowe będą decydujące i naprawdę możemy obudzić się  z kacem moralnym i bez kolejnych oddziałów, ale wówczas będzie już za późno – dodaje radny.

Z pytaniami muszą teraz zmierzyć się sami wieloletni samorządowcy. Jesteśmy też ciekawi opinii pracowników szpitala jak i samych mieszkańców powiatu sztumskiego.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%