Zamknij

Lekcje historii i pierwsza pomoc. Nowy projekt IPN Drużyna Inki

13:24, 14.10.2023 . Aktualizacja: 13:32, 14.10.2023
Skomentuj

W piątek w sztumskim zamku odbyły się lekcje historii zorganizowane przez IPN w ramach projektu Drużyna Inki (#DruzynaInki). W zainaugurowanych lekcjach udział wzięły cztery klasy ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Jana Pawła II w Sztumie.

Zajęcia trwające około 45 minut odbywały się w dwóch częściach. W pierwszej uczestnicy poznawali życie „Inki" oraz jej rodziny. W drugiej części przeprowadzano teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Po lekcjach każdy uczeń otrzymywał apteczkę.

Lekcje prowadzone są przez wykładowców z IPN-u. W rozpoczęciu projektu edukacyjnego w Sztumie udział wziął Prezes IPN Karol Nawrocki.

Do tej pory w ramach projektu przeprowadzono 100 praktycznych lekcji historii połączonych z nauką pierwszej pomocy przedmedycznej, w których wzięło udział ok. 1600 uczniów z woj. warmińsko-mazurskiego.- Zajmujemy się historią, ale na bazie historii chcemy tworzyć bardziej obywatelski, bardziej odpowiedzialny i świadomy świat lepszych ludzi. I temu służy ten projekt — podkreślał prezes IPN.

- Projekt nosi w sobie walor edukacyjny i uczy tego, że możemy pomóc drugiemu człowiekowi w sytuacji kryzysowej — dodał Karol Nawrocki.

Danuta Siedzikówna, ps. Inka, urodziła się 3 września 1928 roku. W wieku 15 lat złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne, służyła m.in. w wileńskiej AK. W czerwcu 1946 r. została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. Tutaj aresztowało ją UB. Po ciężkim śledztwie została skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku na niespełna 18-letniej sanitariuszce w siedzibie gdańskiej UB. W 70 rocznicę tragicznej śmierci wraz z Feliksem Selmanowiczem „Zagończyk” została pochowana z honorami państwowymi należnym bohaterom na gdańskim cmentarzu garnizonowym.

 

 

 

 

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%