Zamknij

Prawie 3 tysiące dodatku do emerytury? Sprawdź, czy Ci przysługuje!

12:22, 29.11.2023 Źródło: Interia.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski
Skomentuj Fot. Freepik Fot. Freepik

Każdego roku do emerytury można dostać gratis prawie 3 tysiące złotych, jednak nie każdy Polak o tym wie. Comiesięczny bonus przysługuje osobom, które pracowały w tych zawodach!

Tzw. świadczenie ratownicze to dodatek 230 złotych miesięcznie do emerytury, jednak nie przysługuje każdemu seniorowi. Mogą na niego liczyć osoby, które w przeszłości pracowały w jednej z dwóch grup zawodowych. Część emerytów korzysta już z wypłacanego dodatku, który w skali roku powiększa emeryturę o 2760 złotych.

Tylko dla wybranych

Świadczenie ratownicze przysługuje byłym ratownikom górskim i strażakom ochotnikom. Warunkiem nie jest jednak samo uczestnictwo w strukturach organizacji, a dodatkowo udokumentowana aktywność.

O dodatek mogą się ubiegać mężczyźni, którzy przepracowali w tych służbach co najmniej 25 lat. Dla kobiet próg jest nieco niższy i wynosi 20 lat. Każdy musi jednak udokumentować swój udział w przeprowadzonych akcjach ratowniczych.

Trzeba się postarać

Aby potwierdzić udział w akcjach przeprowadzonych przed 31 grudnia 2011 roku potrzebne jest specjalne pisemne oświadczenie podpisane przynajmniej przez 3 odpowiednie osoby.

Jedną z trzech wspomnianych osób musi być ta, która w tamtym czasie pełniła funkcje publiczne lub była pracownikiem urzędu administracji samorządowej. Oznacza to, że jej staż pracy musi obejmować czas gdy wnioskodawca uczestniczył w akcjach ratowniczych. Nie musi jednak obejmować całego tego okresu.

Jak złożyć wniosek?

Próbując uzyskać świadczenie należy udać się do miejskiego lub powiatowego komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Organem wypłacającym pieniądze jest Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dodatek jest dożywotni, wypłacany do 15 dnia każdego miesiąca.

(Źródło: Interia.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%