Zamknij

KO i Trzecia Droga przygotowała ustawę liberalizującą przepisy dot. budowy wiatraków

20:15, 30.11.2023 . Aktualizacja: 22:48, 30.11.2023
Skomentuj

Grupa posłów Polska 2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, czyli zamrożenia cen prądu, gazu i ogrzewania. W ustawie proponuje się przywrócenie obliga giełdowego oraz nieoczekiwanie znalazły się także przepisy liberalizację zasad budowy farm wiatrowych.

Wrzutka wiatrakowa w projekcie KO? Jaki jest jej cel? Pytał dziennikarz WP Patryk Michalski.- Nie znam tego projektu, powiem szczerze. To jest projekt Koalicji Obywatelskiej? – dopytywał poseł KO Michał Szczerba.

 

 

W projekcie ustawy posłowie KO i Polska 2050-TD założyli zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gosp. domowych i podmiotów wrażliwych do końca czerwca 2024 r. I utrzymanie proporcjonalnych obecnych limitów zużycia i utrzymanie grup objętych ochroną. Jak podał portal wysokienapiecie.pl, cała operacja zostanie sfinansowana na koszt spółki Orlen.

Sejm mógł przyjąć projekt ustawy złożony przez PiS, jeżeli chodziłoby tylko o ochronę obywateli przed podwyżkami, jednak utknęły w sejmowej zamrażarce, której podobno już nie ma. Nowy projekt, jaki złożyli posłowia Polska 2050-TD i KO zakłada poza zamrożeniem cen dużo groźniejsze przepisy, zakładające znaczące zmniejszenie odległości dla budowy nowych wiatraków w tym także przepisy umożliwiające wywłaszczanie pod budowę farm wiatrowych uznanych za inwestycje pożytku publicznego.

Jeszcze nie przejęli władzy w Polsce, a już składają projekty lobbystyczne na rzecz wielkich, zagranicznych koncernów energetycznych! Pod przykrywką zamrożenia cen za energię raptem na 6 m-cy, na koszt Orlenu, co doprowadziło do wyprowadzenia jednego dnia ze spółki ponad 5 mld zł i spadku notowań giełdowych, Platforma Obywatelska metodą na oszusta przemyca przepisy, które mają stworzyć eldorado dla firm budujących farmy wiatrowe — podkreślił Rafał Bochenek.

Co więcej, w tak potrzebnej społecznie ustawie KO, Trzecia Droga chce przemycić szkodliwe dla Polaków przepisy dotyczące budowy wiatraków niemal pod oknami domów bez konsultacji społecznych. Do tej pory inwestycja wymagała zmian w miejscowym planie zagospodarowania, po zmianach wystarczy jedynie uchwała Rady Gminy, które jak wszyscy wiemy najczęściej bardziej reprezentują interes inwestorów niż samych mieszkańców. 

Ustawa zakłada uzależnienie odległości od wytwarzanego przez turbinę hałasu. Jednak generalnie ma nastąpić zmniejszenie odległości i tak:

- od zabudowy wielorodzinnej z 700 m do 300 m

- od zabudowy jednorodzinnej z 700 m do 400 m

- od szkół, szpitali i domów opieki z 700 m do 400 m

- od parków narodowych z 10H do 300 m

- od parków krajobrazowych z 500 m do 300 m

Fundacja Basta zauważa, że po uznaniu inwestycji OZE za inwestycje celu publicznego, zostaną one zwolnione z zakazów obowiązujących w parkach krajobrazowych i obszarach chronionego krajobrazu, a na tych obszarach będzie można stawiać farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne.

Nowa większość parlamentarna zaczyna, swoją drogę od lobby. Te poprawki dają możliwość lokalizowania wiatraków bliżej rezerwatów, parków narodowych, bliżej zabudowy wielorodzinnej. Tak naprawdę nieograniczoną możliwość stawiania wiatraków w całym kraju. To jest afera wiatrakowa, która jak najszybciej powinna zostać wyjaśniona – mówił minister Jacek Ozdoba podczas konferencji.

Nikt nie będzie mógł blokować inwestycji, gdy będzie ona uznana za inwestycję celu publicznego – powiedział w czwartek w Sejmie szef klubu KO Borys Budka, odnosząc się do propozycji posłów Polski 2050-TD i KO odnośnie do elektrowni wiatrowych.

W mediach społecznościowych Polacy już wyrażają swój sprzeciw  i dezaprobatę pomysłom dla pomysłu koalicji. Po tym, jak na jaw wyszły szczegóły ustawy, posłowie KO zapowiedzieli poprawki w ustawie. 

"Brawo, Władysław Kosiniak-Kamysz. Pana koledzy z Trzeciej Drogi wnieśli do Sejmu projekt ustawy, zakładający wywłaszczania ludzi pod farmy wiatrowe" - napisała na X była premier Beata Szydło, dodając, że "mieszkańcy wsi będą za to z pewnością bardzo wdzięczni PSL". Politycy ludowców nie podpisali się pod projektem zmian ustawy.

Komu tak naprawdę mają służyć nowe przepisy i kto je przygotował w tym kształcie ustawę mającą dalece negatywne konsekwencje dla Polski i Polaków?

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%