Zamknij

Kolejne pieniądze na kolejny remont sztumskiego kina

10:45, 12.02.2024 . Aktualizacja: 11:19, 12.02.2024
Skomentuj

W budżecie gminy Sztum w pozycji  92109 można znaleźć dwa zapisy dotyczące Sztumskiego Centrum Kultury:

- Dotacja celowa dla SCK w Sztumie na przebudowę, rozbudowę budynku Sztumskiego Centrum Kultury - wykonanie studium wykonalności  40 000

- Dotacja celowa dla SCK w Sztumie na Przebudowę, rozbudowę budynku Sztumskiego Centrum Kultury - opracowanie dokumentacji 156 000zł.

 Czy więc istniejące wejście do kina zostało źle zaprojektowane i wykonane?

Jednym z głównych elementów planowanego remontu jest przebudowa wejścia głównego, mająca na celu ułatwienie dostępu dla osób niepełnosprawnych. Jednakże planowana jest rozbudowa budynku SCK, dlatego też konieczność jest opracowania studium wykonalności.

Nieunikniony jest ponowny poważny remont budynku kina, który może pochłonąć kolejne miliony złotych. Warto przypomnieć, że w 2012 roku zakończono kapitalny remont budynku Kina Powiśle, którego koszt wyniósł 8,4 mln zł. Kilka miesięcy później przeprowadzono drugi remont piwnic za kwotę 360 000 zł, których nie objęto kapitalną modernizacją.

Mimo wydanych dotychczas blisko 9 mln zł wszystko wskazuje, że budynek wciąż wykazuje wady projektowe i wykonawcze!

Z wpisów mieszkańców wynika, że przecieka dach w sali kinowej oraz fundamenty, co jest  rzeczą nie do przyjęcia w budynkach po przeprowadzeniu tak szeroko zakrojonego remontu.

Sztumski "Miś"
Okazuje się, że prawdopodobnie taniej byłoby wyburzyć budynek o wątpliwej wartości historycznej i wybudować nowoczesny spełniający wszystkie wymogi oraz posiadający niezbędne elementy jak, chociażby salę kinową o większym nachyleniu widowni, większą liczbę pomieszczeń oraz parking nawet podziemny.

Niestety urząd kierowany przez obecnego burmistrza Leszka Tabora nie miał kłopotu, aby wykreślić z rejestru zabytków i pozwolić na wyburzenie przedwojennego ratusza pod tak naprawdę parking przy rondzie, a w przypadku budynku kina mamy przykład nielogicznego działania urzędników wydających lekką ręką miliony złotych na połowiczne i co gorsze powtórne inwestycje remontowe.

Z pytaniami dot. planowanych prac remontowych oraz rozbudowy budynku SCK zwróciliśmy się do urzędu miasta.

Historia budynku: Został wybudowany w latach 30 ubiegłego wieku, jako hala sportowa dla NPEA (szkoła Hitlerjugend) w Sztumie W drugiej połowie 1944 do Sztumu został przerzucony 91 Szpital Polowy, którego oddziały chirurgii zostały rozlokowane w hali sportowej i były tu niemal do ostatnich chwil, kiedy to do 22 stycznia 1945 r. ewakuowano około 90% mieszkańców. Następnie utworzono w nim kino. Przez dekady nieremontowany budynek popadł w ruinę i przez kilka lat pozostawał zamknięty.  

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%