Gmina Mikołajki Pomorskie jest przyjazną środowisku?
00:00, 17.03.2022
Aktualizacja: 08:38, 25.04.2023
Jak poinformował rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku, inspektorzy WIOŚ od 2 marca 2022 r. rozpoczęli kontrolę interwencyjną działalności gminnej oczyszczalni ścieków w Mikołajkach Pomorskich. Działania podjęto w odpowiedzi na informacje dotyczące podejrzenia o zanieczyszczanie środowiska naturalnego przez rozlewanie nieczystości komunalnych na zamarznięte pola.
Z pytaniami zwróciliśmy się zarówno do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku, jak również do Wójta Gminy Mikołajki Pomorskie Marii Pełkowskiej-Rybickiej o ustosunkowanie się do zaistniałych okoliczności.
Niestety w odpowiedzi na nasze pismo z dnia 23.02.2022 r. pracownik urzędu gminy Mikołajki Pom. potwierdził tylko, że trwa kontrola „dotyczy wywożenia osadów komunalnych na pola i funkcjonowania oczyszczalni”- bez szerszych wyjaśnień.
Czekamy na zakończenie postępowania kontrolnego, aby zapoznać się ze wszystkimi szczegółami sprawy i przekazać je Państwu. Należy zaznaczyć, że otrzymane informacje od zaniepokojonych mieszkańców gminy potwierdzają się, a działania te są niezgodne z regulacjami prawnymi w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
Na załączonej fotografii wyraźnie widać rozlewanie płynnych nieczystości, nie tylko na zamarzniętym, ale i pokrytym śniegiem polu co jest zakazane w myśl w art. 96 ust. 12 pkt 5 ww. ustawy.
W odniesieniu, do niniejszego procederu mającego miejsce na terenie gminy Mikołajki Pomorskie, należy zadać pytania co do funkcjonowania oczyszczalni, kontroli stosowanego procesu odzysku R10 oraz wynikających z jego stosowania przepisów tj. badań, oraz zgłoszeń do inspektorów ochrony środowiska.
Jak też gdzie?- jak długo i czy nie przekroczono norm? Albo o ile je przekroczono? - co mogłoby doprowadzić nie tylko do zanieczyszczenia środowiska naturalnego, ale też do sprowadzenia zagrożenie dla zdrowia mieszkańców gminy Mikołajki Pomorskie (powiat sztumski).
Czekamy również na odpowiedź z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Sztumie.
Oburzające jest, że pracownicy podległej wójtowi jednostce dopuszczają się tak niechlubnego czynu. Z jednej strony wizja proekologicznej gminy farmy fotowoltaiczne, solary, wiatraki z drugiej strony możliwe, że celowe rozlewanie nieczystości z powodów braku odpowiednich inwestycji i instalacji w rezultacie dochodzić może do zanieczyszczenia, którego być może dopuszcza się, nikt inny jak władze gminy?
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz