Zamknij

Wirus polio wykryty w Warszawie i Rzeszowie. "Okalecza na całe życie"

14:24, 30.12.2024 Aktualizacja: 14:32, 30.12.2024
Skomentuj

 Wirus polio jest wydalany ze stolcem przez osoby chore lub bezobjawowych nosicieli, co czyni badania ścieków skutecznym systemem wczesnego ostrzegania. W ostatnich miesiącach potwierdzono obecność cVDPV2 w ściekach w Warszawie, a w grudniu także w Rzeszowie.

Podobne przypadki wykrycia wirusa miały miejsce w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Finlandii. GIS uspokaja, że ryzyko masowych zachorowań w Polsce jest niskie dzięki wysokiemu poziomowi zaszczepienia społeczeństwa.

Antyszczepionkowcy odpowiedzialni za zagrożenie

- Dziś zapomnieliśmy, czym jest polio, nie notujemy żadnych przypadków zachorowań dzięki szczepieniom. Ale ja mam pacjentki po 70. r.ż. z porażeniem nóg, które w młodości przeżyły polio i mogę powiedzieć: to nie jest lekka choroba, która nie pozostawia śladów. Ona okalecza na całe życie, a obserwuję obecnie coraz więcej odmów szczepień przeciw polio - mówiła w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Joanna Pietroń, internista z Centrum Medycznego Damian, przy okazji wykrycia wirusa w warszawskich ściekach w listopadzie.

Co ścieki mówią o zagrożeniu zdrowotnym?

Ekspresowe monitorowanie stanu ścieków miejskich dostarcza kluczowych informacji o potencjalnych zagrożeniach zdrowotnych, co przyczynia się do wczesnego wykrywania wirusów takich jak polio. Choć w Polsce używane są inaktywowane szczepionki IPV, w niektórych krajach nadal stosowane są szczepionki zawierające żywe wirusy.

Zakaźnicy podkreślają, że wirus polio zazwyczaj rozprzestrzenia się drogą fekalno-oralną, a dzięki uzdatnianiu wody w Polsce, bezpośrednie spożycie zakażonej wody jest mało prawdopodobne.

Kluczowe są szczepienia

Mimo to, utrzymanie wysokiego poziomu zaszczepienia w populacji, zwłaszcza wśród dzieci, jest kluczowe dla dalszej ochrony przed tą chorobą. W Polsce program powszechnych szczepień obowiązuje od 1984 roku i obejmuje cztery dawki, które skutecznie chronią przed zachorowaniem, zapewniając bezpieczeństwo nawet w obliczu wykrycia wirusa w środowisku.

Polio to wysoce zakaźna choroba, która może dotknąć każdego niezaszczepionego, niezależnie od wieku. Najbardziej narażone są dzieci poniżej 5. roku życia. Zakażenie przenosi się drogą pokarmową i kropelkową.

W Polsce szczepienia przeciw poliomyelitis są obowiązkowe i nieodpłatne do 19. roku życia. GIS apeluje do rodziców i opiekunów o uzupełnienie brakujących szczepień u dzieci.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%