Zamknij

Sztum. W okolicy Sztumu i Mikołajek Pomorskich powstaną dwie duże farmy fotowoltaiczne

18:33, 22.08.2023 . Aktualizacja: 18:50, 22.08.2023
Skomentuj

PAD RES, wiodący polski deweloper w sektorze czystych źródeł energii, podpisał umowę finansowania z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) na łączną kwotę 240 milionów złotych. Środki te zostaną przeznaczone na budowę dwóch farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 117 MW, które powstaną w północnej Polsce. Finansowanie pozyskane od PFR zostanie przeznaczone na dwie nowe inwestycje PAD RES w województwie pomorskim, w okolicach miejscowości Sztum i Mikołajki Pomorskie.

Powierzchnia planowanych farm fotowoltaicznych to ok. 140 hektarów.

Łączna, docelowa moc farm to 117 MW.

Pozwoli na zasilenie czystą energią aż 65 000 polskich gospodarstw domowych.

Dzięki współpracy partnerzy będą dążyć do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, promując ekologiczne źródła energii oraz redukcję emisji CO2 w Polsce, co pozytywnie wpłynie na jakość życia mieszkańców regionu oraz przyczyni się do osiągnięcia krajowych celów klimatycznych na kolejne dekady. We wrześniu 2021 roku większość udziałów PAD RES zostało objętych przez Griffin Capital Partners i Kajima Europe. Od tego czasu spółka aktywnie zarządza swoim portfolio projektów z sektora energii odnawialnej.

Generalnym wykonawcą obu inwestycji jest firma Electrum, grupa technologiczno-konsultingowa o profilu climate tech. PAD RES i Electrum współpracowały już wcześniej przy budowie farmy fotowoltaicznej Genowefa o mocy 35 MW, zlokalizowanej w Kleczewie, w centralnej Polsce.

– Wierzymy, że współpraca z PFR wzmocni naszą pozycję na rynku. Niedawno ogłosiliśmy rozpoczęcie dwóch nowych inwestycji w województwie pomorskim, a teraz z radością możemy poinformować, że otrzymały one finansowanie z PFR w wysokości 240 mln złotych. Bardzo dziękujemy za zaufanie i wierzymy, że dzięki partnerstwu z PFR nie tylko powiększymy nasze portfolio, ale również przyczynimy się do dalszego rozwoju sektora energii odnawialnej w Polsce - mówi Michał Pryca, Chief Financial Officer w PAD RES.

– Systematycznie rozwijamy nasze portfolio, na które składają się inwestycje w projekty fotowoltaiczne i wiatrowe na różnym etapie zaawansowania, zarówno w fazie deweloperskiej, jak i gotowe do budowy, których łączna zabezpieczona moc przyłączeniowa przekracza 500 MW. Finansowanie z PFR pozwoli nam kontynuować realizację naszej strategii koncentrującej się na dalszym rozwoju portfolio OZE w Polsce - mówi Tomasz Mrowczyk, Co-Managing Partner w Griffin Capital Partners.

– Finansowanie od PFR dowodzi silnej pozycji PAD RES na rynku i potwierdza, że jest godnym zaufania deweloperem w obszarze OZE w Polsce. Długoterminowe inwestycje w zrównoważony rozwój mają kluczowe znaczenie dla strategii biznesowej Kajima, której elementem jest tworzeniem projektów energii odnawialnej i wspieranie zielonej transformacji Polski – tłumaczy Chris Gill, Investments Director & Head of Renewables w Kajima.

PAD RES to polski deweloper czystej energii, który specjalizuje się w projektach związanych z energią odnawialną, inwestycjami infrastrukturalnymi oraz nieruchomościami komercyjnymi. Założona w 2010 roku firma z powodzeniem zarządza rozwojem swoich inwestycji od podstaw do etapu „gotowy do budowy” lub „gotowy do eksploatacji”. We wrześniu 2021 roku większość udziałów PAD RES zostało objętych przez Griffin Capital Partners i Kajima Europe. Akcjonariusze planują koncentrować się na dalszym rozwoju portfela PAD RES, na który składają się inwestycje w projekty fotowoltaiczne i wiatrowe na różnym etapie zaawansowania, zarówno w fazie deweloperskiej, jak i gotowe do budowy, których łączna zabezpieczona moc przyłączeniowa przekracza 500 MW. Takie portfolio stawia platformę w czołówce rozwijającego się krajowego sektora energii odnawialnej.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%