Jutro, od wczesnych godzin rannych, funkcjonariusze sztumskiej komendy razem z funkcjonariuszami z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku, będą pełnili służbę z wykorzystaniem Mobilnego Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw. To punkt, w którym dyżurują dzielnicowy oraz funkcjonariusz dochodzeniowo-śledczy. Głównym celem jest ułatwienie kontaktu z Policją i zapewnienie wsparcia osobom, które doświadczyły przestępstwa. Celem jest dotarcie do tych, którzy doświadczyli przemocy domowej, padli ofiarą oszustów lub doznali agresji. Osoby pokrzywdzone przestępstwem bardzo często przeżywają swój dramat w ciszy, nie mają możliwości, by udać się do jednostki Policji i złożyć zawiadomienie. Funkcjonariusze z pomorskiej Policji wychodzą naprzeciw problemom i społecznym i udzielają pomocy w terenie, w warunkach, w których osoby doznające krzywdy, mogły poczuć się bezpiecznie.
Mobilne Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw jest przystosowane do godnej rozmowy funkcjonariuszy z osobami zawiadamiającymi o przestępstwie oraz przeprowadzenia rozmowy z osobą małoletnia. Nierzadko osobami, które doświadczają krzywdy są dzieci, dla których rozmowa z umundurowanym funkcjonariuszem może wywoływać skrajne emocje. W Mobilnym Centrum, poprzez wyposażenie w postaci atrybutów pokoju dziecięcego tj. maskotki, kolorowanki, gry, mundurowi stwarzają atmosferę przyjazną dziecku, chcąc zminimalizować w ten sposób trudne doświadczenia dziecka.
W Mobilnym Centrum można będzie uzyskać informacje, poradę, a także zgłosić przestępstwo. Nie trzeba jechać do posterunku czy na komendę, wystarczy przyjść w dogodnym terminie i miejscu. Osoby, które chcą zachować anonimowość, mogą liczyć na dyskrecję, a dyżurujący policjanci udzielą fachowej porady i wsparcia.
Mobilnym Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw będzie:
- w godz. 9.30-10.30 w Starym Dzierzgoniu,
- w godz. 11.00- 12.00 w Myślicach,
- w godz. 12.30-13.30 w Bagarcie.
Pojazd będący Mobilnym Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw, zakupiony został w ramach Projektu Power On - podniesienie kompetencji Policji, w ramach wsparcia ofiar przestępstw realizowanego w ramach Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Projekt sfinalizował Zespół Funduszy Pomocowych KWP w Gdańsku przy wsparciu merytorycznym Wydziału Prewencji KWP w Gdańsku.
Mobilne Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw jest zaadaptowane tak, by policjant mógł dokonać czynności przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie i przesłuchania świadka.
Centrum wyposażone jest w meble i przyrządy biurowe, między innymi stolik, krzesła, laptop, skaner z drukarką . Przy złożeniu zawiadomienia o przestępstwie, każda osoba pokrzywdzona otrzymuje także informację i wskazówki na temat instytucji, które udzielają pomocy psychologicznej lub prawnej. Mundurowi posiadają wiele broszur oraz informatorów z listą placówek pomocowych.
Do wyposażenia pojazdu, w ramach projektu, dokupiono pętlę indukcyjną pomagającą w rozmowie z osobą niedosłyszącą oraz translator/tłumacz kilkunastu języków do wsparcia rozmowy z obcokrajowcem.
Mobilne Centrum znajduje się w dyspozycji Wydziału Prewencji KWP w Gdańsku i wykorzystywane jest przez jednostki podległe Policji garnizonu pomorskiego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz