GAZ-SYSTEM prowadzi obecnie prace nad przewiertem pod Wisłą w ramach budowy gazociągu Gardeja–Kolnik – strategicznego elementu lądowej części Programu FSRU. Zastosowana innowacyjna technologia Direct Pipe pozwala na bezwykopowe ułożenie rurociągu, minimalizując wpływ inwestycji na środowisko, w tym na obszar Natura 2000.
Przewiert o długości 1000 metrów i średnicy 1000 mm został podzielony na dwa odcinki – 300 m i 700 m. To najdłuższy przewiert na tej budowie i drugi co do długości na trasie 250-kilometrowego gazociągu z Gdańska do Gustorzyna.
Wykonawcą prac jest GGT Solutions S.A., rury dostarcza Izostal S.A., a generalnym wykonawcą robót ziemnych jest Stalprofil S.A. – wszystkie spółki są polskimi firmami, co stanowi istotny element tzw. local content projektu.
W całej lądowej części Programu FSRU planowanych jest osiem przekroczeń bezwykopowych o łącznej długości ponad 5,2 km. Terminal FSRU, zlokalizowany w Zatoce Gdańskiej, zostanie uruchomiony w I kwartale 2028 r. i będzie odpowiadał za około 30% krajowego zapotrzebowania na gaz.
GAZ-SYSTEM – operator gazociągów przesyłowych w 100% należący do Skarbu Państwa – realizuje inwestycję jako część strategii bezpieczeństwa energetycznego i dywersyfikacji dostaw gazu dla Polski.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz