Zamknij

Konferencja w Gdańsku: Dr Marek Woch o kryzysie konstytucyjnym w Polsce

08:54, 08.07.2025 Aktualizacja: 08:56, 08.07.2025
Skomentuj

Gdańsk, 4 lipca 2025 r. — W siedzibie Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" odbyła się konferencja zatytułowana „Od Stalina, Bermana i Bieruta do Tuska, Giertycha i Bodnara”. W wydarzeniu wziął udział dr n. pr. Marek Woch, przewodniczący Ogólnopolskiej Federacji „Bezpartyjni i Samorządowcy” oraz były kandydat na Prezydenta RP w wyborach 2025 roku.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Grupę Roboczą Niekoncesjonowanych, Niepodległościowych Działaczy Opozycji Antykomunistycznej (NDOA) z lat 70. i 80., która skupia osoby poddane w przeszłości procesowi lustracji przez Instytut Pamięci Narodowej. Wśród uczestników znaleźli się działacze opozycyjni, samorządowcy, a także przedstawiciele środowisk patriotycznych i akademickich.

Dr Marek Woch wygłosił prelekcję pt. „Kryzys konstytucyjny w Polsce”, w której omówił obecne napięcia ustrojowe i ich źródła, nawiązując do historii oraz aktualnych wydarzeń politycznych. W swoim wystąpieniu wskazał m.in. na konflikty między władzą wykonawczą a sądowniczą, narastającą polaryzację polityczną oraz problemy z przestrzeganiem konstytucyjnych procedur.

Konferencja była okazją do ożywionej dyskusji na temat kondycji polskiego państwa, roli opozycji antykomunistycznej we współczesnym życiu publicznym oraz zagrożeń dla demokracji i suwerenności.

Organizatorzy podkreślili, że celem wydarzenia była nie tylko analiza sytuacji politycznej, ale też przypomnienie o wkładzie środowisk niepodległościowych w budowę wolnej Polski oraz potrzeba kontynuacji wartości, które legły u podstaw ruchu „Solidarność”.

W wystąpieniu dr Marek Woch mówił m.in. o:

  • - Dlaczego, to nie Premier Donald Tusk jest twórcą "koncepcji" demokracji walczącej, tylko Niemiec Karl Loewenstein w 1937 r.?
  • - Dlaczego prawo przeważnie nie jest sprawiedliwe?
  • - Dlaczego Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 kwietnia 1998 г. o ciągłości prawnej między II a III Rzeczypospolitą Polską nie była/nadal nie jest konsekwentnie wdrażana w ustawach, aby nadać walory aktów normatywnych?
  • - Dlaczego Uchwała Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 r. w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, to nie konstytucyjne źródło prawa?
  • - Dlaczego Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 marca 2024 r. w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015 – 2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego, to nie konstytucyjne źródło prawa?
  • - Dlaczego Uchwała nr 162 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie przeciwdziałania negatywnym skutkom kryzysu konstytucyjnego w obszarze sądownictwa, to nie konstytucyjne źródło prawa?
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%