Zamknij

Powstanie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 jako oddział MIIWŚ w Gdańsku

16:08, 25.10.2023 . Aktualizacja: 18:17, 25.10.2023
Skomentuj

We wtorek 24 października Rada Ministrów przyjęła uchwałę przedłożoną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. „Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku” na lata 2023-2027. Oznacza to, że mimo arogancji władz Gdańska i atakom opozycji powstanie muzeum opowiadające między innymi o historii heroicznej obrony małego skrawka Polski w nazistowskim Gdańsku.

 Program zakłada powstanie plenerowego muzeum, w którym przedstawiona zostanie historia Westerplatte ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz Wojny (Kampanii Polskiej) 1939 r.

 Ponadto program zakłada rewitalizację Pola Bitwy na Westerplatte, które jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, tak w Polsce, jak i na świecie, miejsc związanych z II wojną światową. Dla Polaków to miejsce narodowej pamięci.

Pola bitew, na których rozegrały się walki mające szczególne znaczenie dla historii oraz pamięci zbiorowej narodów, otaczane są przez Państwo Polskie specjalną opieką. Ochrona oraz właściwe zagospodarowanie Pola Bitwy na #Westerplatte ma na celu zachowanie unikatowych wartości historycznych, przestrzennych, materialnych i niematerialnych, symbolizujących bohaterstwo oraz ofiarę poniesioną przez polskiego żołnierza.

 Terenem działań inwestycyjnych będzie m.in. obszar, na którym znajduje się część zabudowy dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Szacuje się, że planowane inwestycje, w tym w szczególności odtworzenie wybranych historycznych budowli, rewaloryzacja, remonty konserwatorskie ocalałych budowli historycznych oraz budowa pawilonu wystawienniczego, obejmą łącznie ok. 13 tys. m². Szacunkowy koszt budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 wynosi ponad 300 mln zł i jest rozpisany na lata 2023-2027. Inwestorem odpowiedzialnym za przygotowanie i realizację inwestycji, która będzie finansowana z budżetu państwa jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%