Zamknij

Gdynia/ ORP Sokół dotarł do Muzeum Marynarki Wojennej (wideo)

21:15, 23.11.2023 PAP Aktualizacja: 21:19, 23.11.2023
Skomentuj

Aleksander Gosk przekazał, że sam transport okrętu rozpoczął się po godz. 11 i trwał do około godz. 15:30. Przejazd ze Skweru Kościuszki do muzeum został poprowadzony aleją Topolową, której nawierzchnia została zabezpieczona specjalnymi panelami.

Okręt podwodny ORP Sokół został przetransportowany do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Przejazd ulicami Gdyni przebiegał bez większych problemów - powiedział PAP zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni - Aleksander Gosk.

"Transport przebiegał bez większych problemów, mimo paskudnej pogody. Obecnie okręt znajduje się na bulwarze, równolegle do miejsca, gdzie ma ostatecznie stanąć" - wyjaśnił.

ORP Sokół został przetransportowany do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni na wózkach SPTM, czyli wieloosiowych transporterach modułowych o własnym napędzie tzw. SPMT (Self Propelled Modular Transporters), które służą do przewożenia przedmiotów wielkogabarytowych.

"Okręt zostanie umieszczony na specjalnych podporach, dzięki czemu możliwe będzie usunięcie wózków spod jednostki. Następnie rozpocznie się montaż konstrukcji, która umożliwi ustawienie Sokoła w przygotowanej niecce" - dodał Aleksander Gosk.

Czwartek jest siódmym dniem transportowania okrętu podwodnego ORP Sokół z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni do Muzeum Marynarki Wojennej. W piątek okręt umieszczono na specjalnym pontonie i przetransportowano drogą morską ze stoczni do Nabrzeża Pomorskiego, w basenie Prezydenta przy Skwerze Kościuszki.

Przez weekend jednostka cumowała przy nabrzeżu i była atrakcją dla mieszkańców i turystów odwiedzających w tym czasie Gdynię.

Po zakończeniu operacji przenoszenia Sokoła muzealnicy rozpoczną przygotowywania okręty do zwiedzania. Eksponat będzie gotowy do zwiedzania w czerwcu przyszłego roku.(PAP)

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ jann/

Wideo dostępne na: https://wideo.pap.pl/videos/70642/ oraz PAP.PL: https://www.pap.pl/aktualnosci/orp-sokol-dotarl-do-muzeum-marynarki-wojennej-bedzie-mozna-go-zwiedzac-od-czerwca

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%