Zamknij

104 lata temu odbyła się wyjątkowa uroczystość. Witaj więc ukochane nasze, witaj polskie morze

11:57, 10.02.2024 . Aktualizacja: 11:58, 10.02.2024
Skomentuj

10 lutego 1920 roku dowódca Frontu Pomorskiego gen. Józef Haller dokonał w Pucku symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Tym samym potwierdzono wykonanie jednego z punktów postanowień traktatu wersalskiego, przyznającego Polsce dostęp do morza w postaci -kilometrowego odcinka wybrzeża.

„Zaślubiny Polski z Morzem” były uroczystym zwieńczeniem powrotu Pomorza do Odrodzonej. Podczas Mszy Św. sprawowanej przy tej okazji, homilię wygłosił kapłan i wielki żołnierz sprawy polskiej ks. Józef Wrycza, który powiedział:

– Witaj więc ukochane nasze, witaj polskie morze. Dzieci całej Polski tu na jasnym Twym brzegu się zgromadziliśmy …

W tym ważnym historycznie momencie nad brzegiem Zatoki Puckiej byli obecni m.in.: Wincenty Witos, Stanisław Wojciechowski, Ignacy Daszyński, Maciej Rataj, gen. Józef Haller, admirał Kazimierz Porębski, gen. Kazimierz Sosnkowski, dziesiątki innych gości z Warszawy i całej Polski, a przede wszystkim bardzo liczna reprezentacja Pomorzan, Kaszubów, w tym wojewoda pomorski Stefan Łaszewski, wybitni działacze ruchu polskiego z puckiego powiatu Antoni Abraham, Antoni Miotk i Teofil Baniecki oraz tysiące innych mieszkańców regionu, gównie z jego północnej części, w tym z Gdańska.

– „Przy salutach armatnich i odegraniu hymnu polskiego, morska bandera polska wzniosła się na maszt. Dotychczas strażnik wybrzeża, rybak kaszubski z jedyną bronią, wiosłem u boku, oddawał straż w ręce marynarza polskiego. Stojąc pod banderą, oświadczyłem w krótkim przemówieniu, żeśmy wrócili nad morze i że Rzeczpospolita Polska staje się znów władczynią na swoim Bałtyku, na znak czego – zaślubin Polski z Bałtykiem – rzucam w morze pierścień ofiarowany przez polską ludność Gdańska, który znów będzie polskim” – wspominał gen. Haller.

Podniosłe chwile napawały dumą i nadzieją, ale odradzająca się Rzeczpospolita miała przed sobą ważny egzamin. Już kilka tygodni później znaczna część wielkich sił zbrojnych, oddelegowanych od operacji zajęcia Pomorza, została skierowana na zagrożone przez bolszewików tereny wschodnie, głównie Wołyń.

Dowiedz się więcej: http://tinyurl.com/zb3c2rbd

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%