Zamknij

Jak postępować po operacji zaćmy?

08:09, 29.02.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:09, 29.02.2024

Operacja zaćmy jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Oznacza to, że coraz więcej osób decyduje się poprawić sobie zdrowie i komfort życia. Z nadziejami łączą się też obawy: o sam przebieg operacji, ewentualne powikłania czy trudne do przestrzegania zalecenia. Jak jest w istocie?

Przebieg operacji usunięcia zaćmy

Zabieg wykonywany jest w ramach tak zwanej chirurgii jednego dnia, czyli po kilku godzinach pacjent może udać się do domu. Sama operacja trwa maksymalnie pół godziny i jest wykonywana w  znieczuleniu miejscowym, najczęściej za pomocą kropli. Następnie lekarz wykonuje małe nacięcie na rogówce, przez które rozdrabnia zmętniałą soczewkę przy użyciu ultradźwięków, żeby potem ją usunąć i na jej miejsce wszczepić nową – syntetyczną.

Powikłania pooperacyjne

Komplikacje po operacji zaćmy są rzadkie, a gdy już się zdarzają, dotyczą najczęściej pacjentów, którzy zdecydowali się na zabieg w zaawansowanym stadium choroby. Najgorsze, co może się stać, to pojawienie się astygmatyzmu, jaskry, zaćmy wtórnej, wylewu w oku bądź rozwarstwienia siatkówki. Wielu z nich można uniknąć, przestrzegając lekarskich zaleceń.

Co wolno robić po operacji zaćmy?

Przede wszystkim wolno i należy odpoczywać! Dobrze się wysypiać, zbilansować swoją dietę, wzbogacić ją o produkty zdrowe dla wzroku.

Można używać zoperowanego oka do czytania, oglądania telewizji czy korzystania z komputera. Nie ma również przeciwwskazań do wyjścia na spacer – chyba, że mocno świeci słońce lub jest duży wiatr. Wtedy zalecamy założenie okularów przeciwsłonecznych z dobrej jakości filtrem 400.

Trzeba także regularnie stosować przepisane przez lekarza krople z antybiotykiem, pamiętając o  czystych dłoniach, oraz stawiać się na kontrole – to bardzo ważne, gdyż wczesne zaobserwowanie początkowych symptomów powikłań znacznie skróci ich leczenie.

Czego nie robić po zabiegu usuwania zaćmy?

Przede wszystkim nie dotykamy, nie trzemy i nie uciskamy zoperowanego oka! To może być kuszące, zwłaszcza przy wystąpieniu swędzenia, całkowicie normalnego w początkowej fazie gojenia.

Ważne, by unikać stresu i wysiłku fizycznego, które podnoszą ciśnienie – nie jest to dobre dla gojącego się oka. Gwałtowne schylanie, podnoszenie ciężkich przedmiotów nie wchodzą w grę.

Staramy się unikać niepotrzebnych napięć – nawet tych przy kaszlu czy wypróżnianiu. W razie potrzeby stosujemy syrop rozrzedzający wydzielinę, delikatne środki ułatwiające defekację.

Unikamy nadmiernego kontaktu z wodą. Mamy przede wszystkim na myśli sauny, baseny, jeziora i  wanny. Dozwolone są szybkie prysznice, podczas których zasłaniamy oko opatrunkiem, by nie dostało się do niego mydło. Przy myciu głowy najlepiej odchylić ją do tyłu i skorzystać z pomocy bliskiej osoby.

Lepiej przez jakiś czas nie spać na boku po stronie operowanego oka: zwiększa to ciśnienie w gałce ocznej. Najlepsza pozycja to ta na plecach lub na boku od strony nieoperowanego narządu wzroku.

Więcej pytań i odpowiedzi dotyczących rekonwalescencji po operacji zaćmy: https://kardiotel.pl/artykuly/52-okulistyka-operacje/312-po-operacji-zacmy-poradnik-czego-nie-wolno-co-i-kiedy-mozna

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%