Umowa darowizny samochodu jest pewnym rodzajem umowy, która wiąże się z bezpłatnym przekazaniem świadczenia przez darczyńcę na rzecz osoby obdarowanej. Przepisy nie wskazują na ograniczenia odnośnie osoby, która może zostać obdarowana, ani też na przedmiot darowizny. Może on dotyczyć przykładowo pieniędzy lub samochodu, a zasady stosowania umowy darowizny zostały określone w Kodeksie cywilnym. Co trzeba wiedzieć na ten temat? Czym cechuje się umowa darowizny samochodu? Jakie elementy należy zawrzeć w umowie darowizny pojazdu?
Warto zauważyć, że umowa darowizny samochodu powinna być sporządzona w formie pisemnej. Jest to o tyle ważne, że pozwala przekazać przedmiot darowizny i przenieść prawa własności na obdarowanego. Po spełnieniu określonych warunków, nie trzeba martwić się sporządzaniem umowy darowizny auta w formie aktu notarialnego! Co trzeba mieć na uwadze w trakcie sporządzania dokumentu? Nie zapominajmy przede wszystkim o określeniu wartości samochodu. Co ciekawe, ustawa o podatku od spadków i darowizn wskazuje na opodatkowanie w związku z otrzymaną darowizną od drugiej strony. Natomiast do określenia podstawy świadczenia stosuje się informację o wartości przedmiotu. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy.
Jakie obowiązki ciążą na osobie obdarowanej? Musi ona pamiętać o:
W sytuacji, gdy otrzymamy darowiznę od jednej osoby więcej niż jeden raz, musimy doliczyć wartość rzeczy i praw majątkowych, jakie zostały nabyte w ostatnich 5 latach przed ostatnią darowizną do darowizny od tej samej osoby! W tym przypadku zawsze należy przestrzegać przepisów prawnych, które są bardzo ważne.
Czy możliwe jest zwolnienie z podatku od darowizny? Prawo przewiduje pewną grupę podmiotów, które są tutaj zwolnione z podatku od darowizny. Takie rozwiązanie jest dostępne dla małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, pasierbów, rodzeństwa, dziadków i ojczymów oraz macoch. Jednakże trzeba pamiętać o tym, aby nabycie własności zostało zgłoszone do urzędu skarbowego w trakcie 6 miesięcy od zaistnienia obowiązku podatkowego. Gdy wartość pojazdu nie jest większa niż kwota wolna od podatku (36 120 złotych), nie musimy zgłaszać darowizny do US. Proces zgłoszenia odbywa się poprzez złożenie wniosku o nazwie SD-Z2.
Niezwykle ważne jest prawidłowe sporządzenie umowy darowizny samochodu, która powinna zawierać następujące elementy:
Niezwykle ważne jest to, że umowa darowizny samochodu w rodzinie powinna zostać sporządzona w dwóch egzemplarzach, tak aby każda strona miała swój dokument. Pominięcie powyższych elementów może przełożyć się na późniejsze problemy, przykładowo podczas zgłaszania się do urzędu skarbowego. To oznacza, że przed podpisaniem umowy darowizny należy dokładnie sprawdzić jej treść! Dzięki temu unikniemy kłopotów i będziemy mogli cieszyć się postępowaniem zgodnie z przepisami prawnymi.
Darowizny w rodzinie raczej nie są niczym nadzwyczajnym i mogą występować dosyć często. Jeśli zamierzamy podarować osobie z rodziny samochód, koniecznością jest sporządzenie umowy darowizny. W niej powinny znaleźć się wszelkie najważniejsze elementy, które zostały wskazane powyżej.