Rozwiązanie umowy o pracę może odbywać się różnymi drogami, co zostało określone w przepisach prawnych. Bardzo często stosowane jest porozumienie stron, niosące za sobą konkretne konsekwencje. Zanim jednak skorzystamy z takiego rozwiązania, warto bliżej poznać jego cechy. Co powinniśmy wiedzieć o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron? Jakie informacje należy wskazać w tym dokumencie?
Faktem jest, że w wielu przypadkach stosuje się rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Jeżeli zamierzamy zakończyć współpracę z firmą, musimy zachować formalny sposób zakończenia stosunku pracy. Nie możemy po prostu zaprzestać pojawiania się w miejscu pracy bez żadnych konsekwencji. W takim wypadku należy postawić na rozwiązanie umowy o pracę, a gdy obie strony są gotowe do negocjacji, zazwyczaj wybierają porozumienie stron. Istotne jest też to, ze rozwiązanie stosunku pracy odbywać się może innymi sposobami, takimi jak:
Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Okazuje się, że rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron może odbywać się z inicjatywy pracodawcy lub pracownika. Taka metodą rozwiązać można praktycznie każdą umowę! Nie jest wymagane zachowanie pisemnej formy, jednak ma ona znaczenie dla celów dowodowych. Przepisy wskazują, że zakończenie stosunku pracy na podstawie porozumienia stron znajduje zastosowanie wtedy, gdy pracownik składa dokument rozwiązania umowy i jest on podpisany przez obie strony lub pracodawca występuj z propozycją rozwiązania umowy o pracę, a pracownik się na to zgadza. Istnieje możliwość zakończenia stosunku pracy z datą późniejszą lub wraz z chwilą podpisania dokumentu.
Jakie elementy powinniśmy zawrzeć w dokumencie w przypadku chęci rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron? Pracownik w tym wypadku musi wskazać w dokumencie:
Jeśli złożymy propozycję rozwiązania umowy, musimy pamiętać o tym, że potwierdzenie odbioru pisma nie oznacza zawarcia porozumie stron. Pracodawca musi w tej sytuacji wyrazić swoją odpowiedź, czyli odrzucić lub zaakceptować propozycję.
Odpowiedź na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron
Bardzo ważne jest to, że do zawarcia porozumienia stron niezbędne jest wyrażenie zgody zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Gdy jedna ze stron się na to nie zgodzi, wtedy nie ma mowy o dojściu do porozumienia. Odrzucenie lub akceptacja odbywać się może w ustnej formie, natomiast milczenie jednej strony jest uznawane za brak zgody na rozwiązanie umowy! Warto jednak postawić na pisemną formę, gdyż może ona mieć znaczenie dowodowe.
Po złożeniu pisemnego wypowiedzenia u pracodawcy, czekamy na jego decyzję (wyrażam zgodę lub nie wyrażam zgody) wraz z datą i podpisem. Jeśli pracodawca nie zgodzi się na rozwiązanie umowy w danym terminie, nie rozpoczyna się bieg okresu wypowiedzenia. Jednakże gdy pracownik zawrze w piśmie informację o tym, że w razie niewyrażenia zgody pismo staje się rozwiązaniem umowy o pracę, wtedy rozpoczyna się bieg okresu wypowiedzenia. Zawsze trzeba przestrzegać przepisy prawne w tym temacie i postępować zgodnie z nimi.
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest często wybieranym rozwiązaniem. Jak sama nazwa wskazuje, w tej sytuacji obie strony zgadzają się na zakończenie stosunku pracy. Może ono odbywać się z różnych przyczyn, gdyż w życiu każdego z nas dochodzi do wielu zdarzeń. Być może chcemy zmienić branżę, wyjeżdżamy za granicę lub o prostu znaleźliśmy zatrudnienie w innej firmie. Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron odbywać się może z inicjatywy pracodawcy lub pracownika.