Zamknij

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny po 75 roku życia w 2024 roku?

15:06, 19.07.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 15:06, 19.07.2024
pixabay pixabay

Dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny są dwoma różnymi świadczeniami, których nie powinniśmy ze sobą mylić. Są one wskazane z odrębnych ustawach i przysługują po spełnieniu danych warunków. Poza tym inny jest też płatnik świadczeń i organ ustalający prawo do korzystania z takiego wsparcia. Istotne jest to, że osoby korzystające z dodatku pielęgnacyjnego nie mają możliwości otrzymania zasiłku pielęgnacyjnego! Jaka jest wysokość dodatku pielęgnacyjnego w 2024 roku? Czym jest to świadczenie?

Dodatek pielęgnacyjny

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny po 75 roku życia w 2024? Zanim poznamy odpowiedź na to pytanie, warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest ten rodzaj świadczenia. Okazuje się, że jest to comiesięczne świadczenie, jakie wypłacane jest łącznie z rentą lub emeryturą. Stanowi pomoc ze strony państwa w pokryciu częściowych kosztów, związanych z ograniczoną niezdolnością (lub całkowitą) do samodzielnego funkcjonowania danej osoby. Kto skorzysta z dodatku pielęgnacyjnego w 2024 roku? To rozwiązanie jest dostępne dla osób uprawnionych do pobierania renty lub emerytury, które są uznane przez orzecznika ZUS-u za całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji i pracy. Osoby po 75 roku życia korzystają z niego z urzędu, dlatego nie muszą składać żadnych dodatkowych dokumentów. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Pamiętajmy o tym, że dodatek pielęgnacyjny nie jest przyznawany tym, którzy znajdują się w instytucjach zapewniających nieodpłatne, całodobowe utrzymanie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uprawniony przebywa poza placówkami przez czas dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu - wtedy otrzyma  dodatek pielęgnacyjny. 

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Jeśli chodzi o niezdolność do samodzielnego życia i pracy, powstaje ona w trakcie naruszenia sprawności organizmu i oznacza ciągłą opiekę nad daną osobą. Konieczne jest zatem zaspokajanie jest potrzeb życiowych, takich jak mycie, ubieranie, jedzenie, zachowanie porządku, zakup żywności, uiszczanie opłat, odbywanie wizyt u lekarzy itp. Jaki organ przyznaje dodatek pielęgnacyjny? W tym wypadku wypłacającym jest ZUS, przy czym osoby po 75 roku życia uzyskują świadczenie bez składania żadnych dokumentów. Z kolei w innych sytuacjach należy złożyć następujące dokumenty:

  • Zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9, nie prędzej niż miesiąc przed złożeniem wniosku)
  • Dokumentacja medyczna i inne dokumenty, jakie stwierdzają niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji
  • Wniosek o przyznanie prawa do dodatku pielęgnacyjnego

Formalności załatwimy w  dowolnym czasie w jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osobiście lub pocztą. Warto wiedzieć, że wniosek jest rozpatrywany przez ZUS po przeanalizowaniu wszystkich okoliczności. W ciągu kolejnych 30 dni powinniśmy uzyskać odpowiedź co do tego, czy skorzystamy z dodatku pielęgnacyjnego. Jeżeli dojdzie do odmowy, możemy odwołać się od tej decyzji do Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Odwołanie dokonujemy za pośrednictwem tej jednostki ZUS, która wydała nam decyzję!

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego

Musimy wiedzieć, że wysokość dodatku pielęgnacyjnego od 1 marca 2023 do 29 lutego 2024 roku wynosiła 294,39 zł. Natomiast od 1 marca 2024 jest to 330,07 zł - ten dodatek jest w każdym roku waloryzowany i ulega podwyższeniu razem z waloryzacją emerytur. To oznacza, że 1 marca każdego następnego roku dochodzi do zmiany wysokości dodatku pielęgnacyjnego. Nie bez znaczenia jest też to, że świadczenie jest wolne od podatku dochodowego i nie podlega egzekucji administracyjnej lub sądowej. Wypłaty są realizowane razem z wypłatą rent i emerytur we wskazanych terminach. 

Jak widzimy, dodatek pielęgnacyjny to świadczenie wypłacane przez ZUS seniorom, którzy korzystają z renty lub emerytury i mają ukończony 75 rok życia. Po tym czasie dodatek jest przyznawany z urzędu, dlatego nie musimy martwić się żadnymi formalnościami. Co ważne, obecnie jego wysokość wynosi 330,07 złotych, a w każdym roku wartość ta ulega zmianie. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%