Zamknij

Kto skorzysta z dodatku pielęgnacyjnego?

13:31, 18.09.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:31, 18.09.2024

Dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny są dwoma różnymi świadczeniami, których nie powinniśmy ze sobą mylić. Przysługują na podstawie innych ustaw i określonych warunków wskazanych w przepisach. W każdym przypadku inny jest też płatnik świadczeń oraz organ ustalający prawo do ich otrzymania. Osoby korzystające z dodatku pielęgnacyjnego nie mają możliwości otrzymania zasiłku pielęgnacyjnego. Czym zatem jest dodatek pielęgnacyjny i jaka jest jego wysokość w 2024 roku? Co powinniśmy wiedzieć w tym temacie?

Dodatek pielęgnacyjny

Co to jest dodatek pielęgnacyjny? Najłatwiej mówiąc, jest to comiesięczne świadczenie, wypłacane łącznie z rentą lub emeryturą. Stanowi pomoc ze strony państwa w częściowym pokrywaniu kosztów dotyczących niezdolności lub ograniczonej zdolności do samodzielnego funkcjonowania danej osoby. Kto skorzysta z dodatku pielęgnacyjnego? Jest to rozwiązanie dostępne dla osób uprawnionych do renty własnej lub emerytury, które zostały uznane przez orzecznika ZUS za całkowicie niezdolne do samodzielnego funkcjonowania i pracy. Po 75 roku życia otrzymujemy świadczenie z urzędu, dlatego nie musimy martwić się składaniem dodatkowych wniosków. Cenne informacje na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Z dodatku pielęgnacyjnego nie skorzystają jednak osoby umieszczone w instytucjach, które zapewniają całodobowe, nieodpłatne utrzymanie. Wyjątek istnieje wtedy, gdy osoba uprawniona przebywa poza placówkami przez dłuższy czas niż dwa tygodnie na miesiąc - wtedy może skorzystać z dodatku pielęgnacyjnego. 

Najważniejsze informacje o dodatku pielęgnacyjnym

Jak już wiemy, dodatek pielęgnacyjny wiąże się z całkowitą niezdolnością do pracy i samodzielnego życia. Powstaje ona w momencie naruszenia sprawności organizmu, przez co wymagana jest ciągła opieka w podstawowych czynnościach, takich jak ubieranie się, mycie, spożywanie posiłków, utrzymanie porządku, zapłata rachunków, zakup żywności, odbywanie wizyt u lekarzy itp. Dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany przez ZUS. Osoby z orzeczeniem o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, muszą złożyć dokumenty uprawniające do świadczenia, takie jak:

  • Zaświadczenie o stanie zdrowia - druk OL-9 
  • Dokumentacja medyczna i inne dokumenty ważne dla wydania orzeczenia o niezdolności do pracy i samodzielnego funkcjonowania
  • Wniosek o przyznanie prawa do dodatku pielęgnacyjnego

Dokumenty te złożymy w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pocztowo lub osobiście. Po przeanalizowaniu danych, ZUS w ciągu 30 dni poinformuje nas o tym, czy dodatek pielęgnacyjny został przyznany. Jeśli dojdzie do odmowy, możemy odwołać się od tej decyzji w Okręgowym Sądzie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Odwołanie należy dokonać za pośrednictwem jednostki ZUS, która wydała decyzję.  

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny w 2024 roku? Okazuje się, że od 1 marca 2023 do 29 lutego 2024 roku świadczenie wynosiło 294,39 złotych. Z kolei od 1 marca 2024 roku jest to 330,07 złotych. Dodatek w każdym roku jest waloryzowany i podwyższany razem z waloryzacją świadczeń emerytalnych. To oznacza, że 1 marca każdego roku dochodzi do zmiany wysokości dodatku pielęgnacyjnego. Pamiętajmy o tym, że świadczenie jest zwolnione z podatku dochodowego i nie podlega egzekucji administracyjnej lub sądowej. Jego wypłata następuje wraz z wypłatą renty lub emerytury w terminach wskazanych w decyzji o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego. Z takiej propozycji skorzystają seniorzy z przyznanym prawem do renty lub emerytury oraz osoby po 75 roku życia. W tym drugim przypadku nie trzeba dopełniać żadnych formalności - dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany z urzędu. 

Podsumowując, warto zauważyć, że dodatek pielęgnacyjny stanowi pomoc państwa dla osób z całkowitą niezdolnością do pracy i życia oraz po ukończeniu 75 roku życia. Aktualnie świadczenie wynosi 330,07 złotych, przy czym w każdym roku ulega waloryzacji (od 1 marca). Warto zatem na bieżąco obserwować zmiany w tym zakresie, zwłaszcza gdy korzystamy lub będziemy korzystać z takiego świadczenia. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%